1. Anasayfa
  2. Sağlık Haberleri
  3. 15 yıllık bitkisel hayata elektrik uygulaması

15 yıllık bitkisel hayata elektrik uygulaması

Bu yazı 26 Aralık 2017, Salı tarihinde yayınlandı ve 5105 defa okundu

15 yıllık bitkisel hayata elektrik uygulaması

Fransız araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışmada 15 yıldır bitkisel hayatta olan hasta elektrik dalgasıyla uyarıldı.

Fransız Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi’nden araştırmacılar bitkisel hayattaki hastaların bilincini geri döndürmek için yeni bir yöntem geliştirdiler ve bu yöntemi ilk olarak 15 yıldır hiçbir ilerleme ve gelişme göstermeyen 35 yaşındaki erkek bir hasta üzerinde denediler.


Çalışmadaki araştırıcılar, 15 yıldır bitkisel hayatta olan hastayı boynundaki 10. kafa siniri olan vagusu elektrik dalgalarıyla uyarıldı. Araştırmayı yöneten Angela Sirigu ve arkadaşları belirledikleri sinirin etrafını elektrotlarla kapladıktan sonra 1 ay izlediler. Daha sonra 6 ay boyunca 5 dakikalık aralıklarla 30 saniyelik elektrik akımı verdiler ve hastanın beyninin uyarılara tepki verdiğini gözlemlediler.  


Ekip, vagus sinirini uyarmaya başladığında hastanın gözlerini daha sık açmaya başladığını ve uyarılmaya başlandıktan yaklaşık bir ay sonra ise davranış değişikliklerinin dengeye girdiğini belirtti.


Daha sonrasında yaptıkları gözlemler ve incelemeler hastanın bilicinin kısmen uyandığını göstermiştir. Hastanın bir ay içerisinde odadaki kişileri gözleriyle takip etmeye başladığını ve en sevdiği Fransız şarkıcısı Jean-Jacques Goldman tarafından en sevdiği müziklerden birisini çaldığında gözlerinin yaşardığını gözlemlediler. Hastanın bakışlarını hareket ettirme talimatlarına uyduğunu ve bir klinisyen ona gülümse talimatı verdiğinde sol yanağını yukarı kaldırdığı belirtildi.

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.