1. Anasayfa
  2. Alkol Bağımlılığı, Kanser
  3. Alkol kansere yakalanma riskini arttırıyor!

Alkol kansere yakalanma riskini arttırıyor!

Bu yazı 09 Ocak 2018, Salı tarihinde yayınlandı ve 7220 defa okundu

Alkol kansere yakalanma riskini arttırıyor!

Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları’nın yaptığı ve Nature dergisinde yayınlanan bir çalışmada bilim adamları alkolün kök hücrelerdeki DNA’ya zarar vererek kanser riskini arttırdığını gösterdi.

Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları’nın yaptığı ve Nature dergisinde yayınlanan bir çalışmada bilim adamları alkolün kök hücrelerdeki DNA’ya zarar vererek kanser riskini arttırdığını gösterdi.


Önceki araştırmalarda, alkolün kansere neden olduğu hücre kültürlerinde kesin yollara bakılmış ve yapılmıştır. Fakat bu çalışmada, araştırmacılar, alkol maruziyetinin yol açtığı kalıcı genetik hasarı göstermek için fareler kullandı.


Cambridge Moleküler Biyoloji MRC Laboratuarı'ndaki bilim adamları, kimyasal olarak etanol olarak bilinen seyreltilmiş alkolü farelere verdi. Daha sonra, vücut alkolü işlerken üretilen zararlı bir kimyasal olan asetaldehidin neden olduğu genetik hasarı incelemek için kromozom analizi ve DNA dizilimi analizini kullandılar.


Asetaldehitin, kan kök hücrelerindeki DNA'ya zarar verebileceğini ve bu hücrelerdeki DNA dizilerini kalıcı olarak değiştirdiğini keşfettiler.


Kök hücrelerdeki DNA modelinin nasıl hasar gördüğünü anlamak önemlidir çünkü sağlıklı kök hücreler hatalı hale geldiğinde kansere neden olabilirler.


Bu yeni bulgular, alkol tüketiminin, göğüs ve barsak kanseri gibi yaygın türler de dahil olmak üzere 7 çeşit kanser türünün gelişme riskini arttırdığını anlamamıza yardımcı olur.


Çalışma aynı zamanda vücudun alkolden kaynaklanan hasarlara karşı kendisini nasıl koruma altına almaya çalıştığını inceledi. İlk savunma hattı, aldehit dehidrojenazlar (ALDH) adı verilen bir enzim ailesi. Bu enzimler, hücrelerimiz zararlı asetaldehiti, enerji kaynağı olarak kullanabileceği asetata çevirmektedir.


Dünya genelinde milyonlarca insan, özellikle de Güneydoğu Asya'dan gelen insanlar bu enzimden yoksundurlar veya hatalı türlerini taşımaktadırlar. Bu nedenle içki içtikleri zaman asetaldehit oluşur ve bu da kızarmış bir cilt oluşmasına ve ayrıca kendilerini kötü hissetmelerine neden olur.


Çalışmada kritik ALDH enziminden (ALDH2) yoksun farelere alkol verildiğinde, tam fonksiyonlu ALDH2 enzimine sahip olan farelere kıyasla hücrelerinde dört kat daha fazla DNA hasarı yarattığı görüldü.

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.