1. Anasayfa
  2. Cilt Güzelliği
  3. Aloe vera jelini nasıl kullanabiliriz?

Aloe vera jelini nasıl kullanabiliriz?

Bu yazı 22 Ağustos 2017, Salı tarihinde yayınlandı ve 1064 defa okundu

Aloe vera jelini nasıl kullanabiliriz?

Antik Mısır’da aloe ölümsüzlük bitkisi olarak bilinirdi ve Kleopatra’nın günlük bakım rutininin bir parçası olduğu söylenir.

Aloe vera binlerce yıldır ekilen ve coğrafi kökeni net olarak bilinmeyen tıbbi özellikleri olan bir bitkidir. Genel kabul kökeninin Kanarya Adaları olduğuna ve Akdeniz bölgesine erken dönem denizaşırı tüccarlar tarafından getirildiğine dairdir. Bitki Akdeniz bölgesinde yaklaşık iki bin yıl öncesine kadar bulunuyordu. Romalı Neron’un ordusunda hekimlik yapan Dioskorides yazdığı tıp ansiklopedisi De Materia Medica’da aloe bitkisinden bahsetmiştir.

Antik Mısır’da aloe ölümsüzlük bitkisi olarak bilinirdi ve Kleopatra’nın günlük bakım rutininin bir parçası olduğu söylenir.

Kuzey Amerika ve Akdeniz’in kıyı şeridinde cam kenarı süs bitkisi olarak sıklıkla görülür. Bitkinin yaprakları koparılıp, kesilir ve içinden temiz zamk benzeri bir jel çıkar. Bu jel  hafif yaraları, 1. ve 2. derece yanıkları iyileştirir iyileşme sürecini hızlandırır ve antiseptik özelliği vardır.

Aloe güneş yanığını hafifletmesiyle de bilinir. Daha az bilinen özelliği ise şeker hastalarında kan şekeri seviyesini düşürmesidir.  Yakın zamanda yapılan çalışmalar bu jeli ağızdan almanın şeker hastalarında glukoz oranını düşürdüğünü ve ülseratif kolit hastalarında semptomları azalttığını göstermiştir.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.