1. Anasayfa
  2. Psikolojik Sağlık, Tamamlayıcı Tıp, Sağlık Haberleri, Aromaterapi, Stres
  3. Aromaterapi nasıl ve ne için uygulanır?

Aromaterapi nasıl ve ne için uygulanır?

Bu yazı 22 Ağustos 2017, Salı tarihinde yayınlandı ve 1916 defa okundu

Aromaterapi nasıl ve ne için uygulanır?

Erken klinik çalışmalar aromaterapinin stres, ağrı ve depresyonu azaltmak için kullanılabilecek yararlı bir tamamlayıcı tedavi olabileceğini göstermiştir.

Aromaterapi esansiyel yağ denilen bitkilerden kokulu maddelerin duygu değişiklikleri ve sağlığı geliştirmek için kullanıldığı bir yöntemdir. Oldukça konsantre olan aromatik ürünler ya inhalasyon ile ya da masaj sırasında sürülme yöntemiyle uygulanır. Aromaterapide sıkça kullanılan yaklaşık 40 esansiyel yağ vardır ki bunların arasında en sık kullanılanlar lavanta, rosemary, ökaliptus, papatya. Yasemin, nane ve geranyumdur.

Erken klinik çalışmalar aromaterapinin stres, ağrı ve depresyonu azaltmak için kullanılabilecek yararlı bir tamamlayıcı tedavi olabileceğini göstermiştir.

Aromaterapinin nasıl yararlı olduğunu açıklayan 2 öneri vardır. Koku reseptörlerinin olfaktör sinir yoluyla beynin limbik bölgesine kimyasal sinyal gönderdiği bilinmektedir. Bu olay kalp hızını, kan basıncını ve solunumu arttırır. Birincisi bu bağlantılarla esansiyel yağların hoş kokularının beyni uyararak diğeri ise yağların doğrudan deriden emilerek etki ettiğini ileri sürer.

Tek başına veya kombine halde kullanılan esansiyel yağlar inhale edilebilir veya deriye uygulanabilir. Kaynayan suyun içine birkaç damla esansiyel yağ damlatılarak difüzer veya nemlendiriciler aracılığıyla odaya buhar yağ karışımı olarak verilir.

Masajla deriye uygulanan yağlar genelde bir taşıyıcıyla (genellikle Ayçiçek yağı) kullanılır. Ayrıca banyo suyuna karıştırılabilir.

Aromaterapinin genel olarak ağrı, depresyon, anksiyete ve gerginlik için tamamlayıcı bir tedavi olduğuna dair raporlar vardır. Nane, zencefil, cardemon yağlarının bulantıyı önleyici özelliği olduğunu bildiren çalışmalar da vardır.Turunçgillerin kokularının depresyonlu hastada kullanılması sonucu gerekli olan ilaç dozunun azaldığı bildirilmiştir.

Esansiyel yağlar hiçbir zaman ağızdan veya damardan kullanılmamalıdır. Toksik etki gösterebilir ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilirler.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.