1. Anasayfa
  2. Alternatif Tıp
  3. Ayurveda tıp tekniği nedir?

Ayurveda tıp tekniği nedir?

Bu yazı 01 Ekim 2017, Pazar tarihinde yayınlandı ve 2155 defa okundu

Ayurveda tıp tekniği nedir?

Şu sıralar gittikçe popülerleşen alternatif tıp tekniklerinden biri de ayurveda tıp tekniğidir. Günümüzde insanların kimyasal tedavilerden kaçıp doğal olanı seçme eğilimleri bu tip eski tıbbi yaklaşımları popüler hale getirmektedir. Ayurvedik tıp sistemi tedaviden çok koruyucu ve yardımcı tıp alanına girmektedir.

Ayurveda, Sanskritçe hayat (ayur) ve bilgi (veda) kelimelerinden oluşur. Hindistan’da kullanılan bu tekniğin 3000 yıllık bir geçmişi vardır. Hastaya göre değişen tedavi şekilleri uygulanır. Bitkisel, mineral ve hayvansal içeriğe sahip özel formülasyonlar hazırlanır yanında yoga ve meditasyon da uygulanır. Müshil kullanımını da kapsayan diyetler içeren bir yaşam biçimi uygulamasıdır aslında. Sistemde sağlığın korunması en başta gelir.

Hastalar fiziki, duygusal ve metabolik özelliklerine göre sınıflandırılır. İlaçlara başlamadan önce kan akıtma, kusturma, bağırsak boşaltma gibi toksin atma işlemleri uygulanır.

Ayurveda sisteminde zıt terapötik işlem uygulanır. Dosha (fiziki, duygusal, metabolik) sıcak ağırlıklı ise soğuk ilaç ve tatbikat yapılır. İlaçlarında sıklıkla  in vitro ve in vivo çalışmalarda antioksidan, antitümör, antimikrobiyal, immunomodülatör, antienflamatuar etkileri görülen boswellia, ashwaganda, guggul, gotukola, aloe, zerdeçal, zencefil ve sarımsak gibi bitkiler kullanılır.

Sistem aslında vücudu toksinlerden arındırma, temizleme ve meditasyonlarla manevi ve ruhsal sağlığı korumak üzerine kurulmuştur. 

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.