1. Anasayfa
  2. Sağlık Haberleri
  3. Biyolojik saatin çalışma mekanizması açıklandı.

Biyolojik saatin çalışma mekanizması açıklandı.

Bu yazı 10 Ekim 2017, Salı tarihinde yayınlandı ve 3547 defa okundu

Biyolojik saatin çalışma mekanizması açıklandı.

Bu yılki Nobel Tıp Ödülü’nün sahipleri belli oldu. İnsanın günlük biyolojik saatinin moleküler mekanizmasını keşfeden 3 bilim insanı bu ödüle layık görüldü.

Bu yılki Nobel Tıp Ödülü’nün sahipleri belli oldu. İnsanın günlük biyolojik saatinin moleküler mekanizmasını keşfeden 3 bilim insanı bu ödüle layık görüldü. Maine Üniversitesi’den Jeffrey C.Hall, Waltham Üniversitesi’nden Michael Rosbash ve Rockefeller Üniversitesi’nden Michael W. Young bu çalışmalarıyla Nobel Tıp Ödülü’nü paylaşacaklar.

Kainatta herşey hareket ve düzenli bir değişim dönüşüm halindeyken tüm canlılar gibi insan biyolojisi de gezegenimizin bu dönüşümüyle uyum halindedir. Gezegenimizin günlük döngüsüne vücudumuzun uyum sağladığını biliyorduk ancak sistemin mekanizması açıklanamıyordu. Bu bitkilerin, hayvanların ve insanların biyolojik saatinin Dünyanın döngüsüyle nasıl uyumlu çalıştığını Hall, Rosbash ve Young’ın yaptığı araştırma sonucunda öğrendik.

Araştırmacılar meyve sinekleriyle yaptığı çalışmada sirkadyen ritmi kontrol eden bir gen olduğunu keşfettiler ve bu genin gece artan gündüz azalan bir proteinin miktarını kontrol ettiğini buldurlar. Sirkadyen ritmi etkileyen diğer protein unsurlarını da keşfeden bilim insanları tüm canlıların gezegenimizin döngüsüne uyumlu şekilde bir biyolojik saate sahip oldukları gösterildi. Ayrıca bu biyolojik saatin mekanizması açıklandı.

10 Aralık’ta düzenlenecek ödül töreninde diploma ve altın madalya verilecek olan araştırmacılar 8 milyon İsveç kronunu (3,4 milyon lira) paylaşacaklar.

 

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.