1. Anasayfa
  2. Vitaminler ve Mineraller, Sağlık Haberleri
  3. D vitamini kış enfeksiyonlarına karşı korur mu?

D vitamini kış enfeksiyonlarına karşı korur mu?

Bu yazı 08 Ocak 2018, Pazartesi tarihinde yayınlandı ve 5356 defa okundu

D vitamini kış enfeksiyonlarına karşı korur mu?

Londra Üniversite'sinde yapılan bir çalışma, D vitamini takviyelerinin, solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmış insanların oranını yüzde 12 oranında azaltabileceğini buldu.


Kış aylarında en sık görülen solunum yolu enfeksiyonu soğuk algınlığıdır, daha sonra bronşit, pnömoni ve sinüs veya kulak enfeksiyonları gelir. Nüfusun en az % 70'inde yılda bir kez veya daha fazla solunum yolu enfeksiyonları görülür. Bu yüksek oranda görülen hastalıkların sonucunda antibiyotiklere yöneliyoruz ve ülkemizde en çok tüketilen ilaç listesinde her yıl birinci sırada antibiyotikleri görüyoruz.

Gereksiz antibiyotik kullanımı her yaş grubu için tehlikeli olduğu gibi çocuklar ve yaşlılar daha hassas ve duyarlı olan hasta grubudur. Antibiyotik kullanımı sırasında böbreğe ve karaciğere ciddi oranda yükleniliyor. Ayrıca vücutta alerjik reaksiyonlar oluşabiliyor.

 Son araştırmalar, D vitamininin pek çok enfeksiyonu gelişme aşamasında engellediğini gösteriyor. Ayrıca D vitamini eksikliğinin sık ve tekrarlayan enfeksiyonlara neden olduğu belirtiliyor.

D vitamininin kemik ve kas sağlığı için önemli olduğu bilinmektedir. Ancak kış aylarında güneş ışığından yeterli oranda faydalanamadığımız için günlük önerilen 10 mikrogram D vitaminini alamayabiliyoruz. Bu aşamada D vitamini takviyelerinin yardımcı olabileceklerine dair tartışmalar gündemimizde sıcak bir konudur, bazıları ise bunların alınmasının faydalarının belirsiz olduğunu savunuyor.

Ancak Londra Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, 14 ülkede yapılan 25 klinik çalışmada 11.000 kişiden elde edilen verileri bir araya getirdi. D vitamini takviyesinin akut solunum yolu enfeksiyonlarını, özellikle de D vitamini eksikliği olanlarda, önlemeye yardımcı olabileceği sonucuna vardı.

Çalışma, D vitamini takviyelerinin, bu tür solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanmış insanların oranını yüzde 12 azaltabileceğini buldu.

Ayrıca D vitamini eksikliği olan kişilerin takviyeleri günlük veya haftalık olarak alması vitaminin koruyucu etkilerini güçlendirir.

Eğer siz de kış aylarında sık sık soğuk algınlığı ve solunum yolu enfeksiyonlarıyla karşı karşıya kalıyorsanız, güneşe çok çıkamıyorsanız ve aynı zamanda kas ve iskelet sağlığınız için; doktorunuza danışarak D vitamini takviyesine başlayabilirsiniz. Böylece enfeksiyonlara yakalanma riskinizi de düşürebilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.