1. Anasayfa
  2. Doğal istilacılar!

Doğal istilacılar!

Bu yazı 12 Eylül 2017, Salı tarihinde yayınlandı ve 935 defa okundu

Doğal istilacılar!

Göllerin üzerini kaplayan su sümbülü güneş ışınlarının ve oksijenin suya ulaşmasını engelliyor. Herkesi güzelliğiyle etkileyip sonra su ekosistemleri için büyük tehlikeye dönüşen bitki, insanların doğadaki türleri nasıl bir istilacıya dönüştürdüğünün güzel bir örneği.

İnsanların ve ticari ürünlerin dünyanın her yerine bu kadar kolay ulaşabildiği bu dönemde bitki ve hayvanların da doğal ortamlarından çıkıp farklı bölgelerde yayılmasına olanak sağlıyoruz.

Kendi doğal ortamlarından uzaklaşıp farklı bölgelere taşınan bu canlılar yeni çevresel koşullara her zaman uyum sağlayamıyor.

Uygun besin kaynaklarına ulaşamıyorlar veya yeni iklim koşullarında hayatta kalma şansları olamıyor. Bazense hem o habitata uyum sağlayıp hem insanlar için yeni besin kaynağı olup taşındıkları yer içerisinde kendilerine yeni bir yaşam alanı edinebiliyorlar.

Bazılarıysa işte bu bizim için endişelenilmesi gereken durum ki koşullara hızla adapte olup hızla çoğalıyorlar ve dünyanın bambaşka bir noktasına taşınan bitki ve hayvan türleri birer istilacıya dönüşebiliyorlar.

Bu duruma bir örnek su sümbülü

Güney Amerika yerlisi olan su sümbülü (Eichhornia crassipes), dünyanın en zararlı su otlarından birisidir. Ülkemizde de bulunan su sümbülü, çok güzel menekşe renkli iri çiçekleri sayesinde göletler için bir süs bitkisi olarak beş kıtada, elliden fazla ülkede yetiştirilmeye başlandı. 

Çok hızlı büyüyen ve çok kısa sürede suyun yüzünü kaplayan bu ot 12 gün içerisinde işgal ettiği alanı 2 kat arttırabiliyor. Bu hızlı istilası sonucu suyun yüzeyini kaplayıp deniz trafiğine engel oluyor aynı zamanda bu sularda yaşayan canlı türlerinin yaşamlarını tehdit ediyor.

Göllerin üzerini kaplayan su sümbülü güneş ışınlarının ve oksijenin suya ulaşmasını engelliyor. Herkesi güzelliğiyle etkileyip sonra su ekosistemleri için büyük tehlikeye dönüşen bitki, insanların doğadaki türleri nasıl amansız bir istilacıya dönüştürdüğünün güzel bir örneği.

Kaynak: Populer Science

İlgili aramalar;

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ

    İçerik bulunamadı.

    İçerik bulunamadı.

    İçerik bulunamadı.

Sizce hangisi en güçlü doğal antibiyotiktir? Katılım: 6667