1. Anasayfa
  2. Şeker Hastalığı, Diyet & Zayıflama, Diyet ve Zayıflama, Sağlıklı Yaşam, Fitoterapi
  3. Doğal şeker kaynakları

Doğal şeker kaynakları

Bu yazı 09 Ağustos 2017, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 2969 defa okundu

Doğal şeker kaynakları

Hazır olarak tükettiğimiz birçok tatlı yiyecek ve içeceğin içindeki işlenmiş şekerler, fruktoz-glukoz şurupları aslında sağlığımızı çok ciddi tehdit ediyor.

Şeker kamışından elde edilen ve günlük beslenmemizde bolca kullandığımız işlenmiş şeker her ne kadar doğal kaynaklardan elde edilmiş olsa da gördüğü işlemler sonucunda sağlığa zararlı hale geliyor. Hazır olarak tükettiğimiz birçok tatlı yiyecek ve içeceğin içindeki işlenmiş şekerler, fruktoz-glukoz şurupları aslında sağlığımızı çok ciddi tehdit ediyor.

Bu sebeple mümkün olduğu kadar hazır gıdalardan kaçınmalı ve doğal şeker tüketmeye çalışmalıyız. Doğal şeker tüketmek günlük şeker alım miktarını aşmamanıza yardımcı olur. Bu değerler günlük kadın için 24gr iken erkekler için 36gr’dır. İşlenmiş şekerler kandan çabuk uzaklaşırlar ve bu durumda da beyin kan şekerinin düşük olması sebebiyle açlık sinyali verir. Dolayısıyla doğal şeker kullanmak kilo almanızı önlemeye de yardımcı olur.

5 doğal şeker kaynağı

Hurma

En önemli doğal şeker kaynaklarından biridir. İçeriğinde lif ve protein vardır. Ayrıca birçok mineral, A, B1, B2 ve C vitaminleri, yüksek oranda flor içerir. Sağlığa faydalı içerikçe zengin doğal bir tatlandırıcıdır.

Kullanım alanı geniştir. Kurutarak ve öğüterek veya kaynatılarak şurubu şeklinde içeceklerde ve pasta, tatlı, kek, kurabiye yapımında şeker yerine kullanılabilir.

Hurma kan şekerini dengeler. Antioksidan özelliği vardır. A vitamini hafızayı güçlendirir. İçeriğindeki diğer vitamin ve mineraller vücut için besleyici ve bağışıklık sistemini güçlendiricidir.

Akçaağaç şurubu

Akçaağaç bitkisinden elde edilen bu şurup doğal bir tatlıdır. Magnezyum, demir, fosfor, potasyum, çinko ve kalsiyum içerir. Sağlığa çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yaşlanmayı önler. Sindirimi kolaylaştırır.

Şurup hamur işlerinde şeker yerine kullanılabilir.

Stevia bitkisi

Tatlı yaprak veya bal yaprak olarak bilinir. Suya bırakıldığında şekere göre 300 kat daha tatlı olmasına rağmen kalorisi sıfırdır. Doğal bir tatlandırıcıdır. Diyabet hastalarının kullanımında bir sakınca görülmemiş ve zararsız olarak değerlendirilmiştir. Aynı zamanda antioksidan özelliği vardır.

Bir yemek kaşığı kuru stevia yaprağı, bir büyük su bardağı dolusu toz şeker tadına denktir. 1 litre suya 3 çay kaşığı stevia bitkisi atıp hafif kaynattıktan sonra süzerek şekerli sıvıyı elde edebilirsiniz.

Tatlı yiyecek ve içecek tarifleriniz için çok iyi bir tatlandırıcı alternatifidir.

Hindistan cevizi şekeri

Katkısız şekerler arasında glisemik indeksi 35 ile en düşük olandır. Hindistan cevizi şekerinde fruktoz miktarı diğer şeker türlerine göre oldukça azdır. İçeriğinde bol miktarda çinko, demir, kalsiyum ve bazı B grubu vitaminleri içermektedir. C vitaminince de zengin bir gıdadır.

Çinko sayesinde bağışıklık sisteminin çalışmasını düzenlemeye yardımcı olur. Sinir ve kas sisteminin çalışmasını da içeriğindeki potasyum ve magnezyumla destekler. Doğal bir antioksidandır. Kemik ve diş sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.

Aromalı şeker olarak tariflerinizde kullanabilirsiniz.

Keçiboynuzu tozu

Akdeniz ülkelerinde yetişen içeriği çok zengin enerji verici bir besindir. İçeriğinde yüksek miktarda A ve C vitamini bulunur. Antioksidan özelliği vardır.

Geçmiş tarihlerde şifa kaynağı ve tatlandırıcı olarak kullanılmıştır. Günümüzde de keçiboynuzu pekmezi ve tozu olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Besleyici ve tatlandırıcı bir gıda olarak tatlılarınıza ekleyebilirsiniz.

Dikkat etmemiz gereken nokta günlük besin tercihlerimizi tatlandırırken doğala en yakın tercihi yapmaktır. Doğal şeker kaynakları da fruktoz, sakkaroz ve sükroz içerir dolayısıyla hepsi belirli ölçüde tüketilmelidir.

Şeker ihtiyacımızı karşılamak için doğal tatlandırıcı gıdaları kullanmak aslında zor değil. Bunları beslenme alışkanlığı haline getirmeli ve sağlıklı yaşam için çaba göstermeliyiz.
Kaynak: Nutritionistanbul

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.