1. Anasayfa
  2. Beslenme, Sağlıklı Yaşam
  3. Günlük programımızı nasıl yapmalıyız?

Günlük programımızı nasıl yapmalıyız?

Bu yazı 20 Eylül 2017, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 2707 defa okundu

Günlük programımızı nasıl yapmalıyız?

Günlük düzenimizi kendimiz programlıyoruz ancak vücudumuzun da doğal bir günlük işleyişi var. Biz de günümüzü en verimli şekilde geçirmek için vücudun bu işleyişine mümkün olduğunca uymak durumundayız.

Uyku

Akşam 8-9 saatleri civarı vücutta soğuma başlar çünkü yavaşlayan metabolizma ile vücut sıcaklığı düşer. İnsan vücudu akşam saatlerinde bazal metabolizma seviyesine dönüşmeye başlar. Vücut sıcaklığı düşükken daha iyi uyuruz. Peki ama kaç saat uyumak gerekir? Yapılan araştırmalara göre günde altı buçuk ile sekiz saat arasında uyuyan kişiler daha uzun yaşıyorlar.

Yemek yeme

Sabahtan öğleye kadar olan saatler metabolizmanın en aktif çalıştığı ve insülin hormonunun en yüksek seviyelere ulaştığı saatlerdir. Dolayısıyla en ağır öğününüzü sabah saatlerinde alarak kan şekerinizin çok yükselmesine engel olarak günlük enerji ihtiyacınızın çoğunu karşılayabilirsiniz.

Kafein almak

Kafeini kendinizi canlandırmak için günün her saatinde tüketiyor olabilirsiniz. Ancak erken saatlerde almak çok daha faydalı olacaktır çünkü geç saatlerde alınan kafein uyku kalitenizi düşürür. Eğer siz de bir kahve tirkayisi iseniz birkaç hafta kafeinden uzak durup uyku kalitenizi test edebilirsiniz.

Zihinsel işlev

Bilimsel araştırmalar insan beyinin sabah 10 ile öğlen 2 arasında çok daha konsantre çalıştığını gösteriyor.

Yaratıcılık

Kişilerde yaratıcılık, kurgulama  ve farklı yorumlama-düşünme işlevleri gece yarısı daha yoğun oluyor. Tarihsel süreçlerdeki devrimsel olaylara baktığımızda da bunu görürüz. O yüzden en güzel hikayeler ve şiirler karanlık gecelerde yazılabilir.

Egzersiz

Bazı insanlar sabah sporunu daha çok tercih ederler ancak kas gerginliği akşam 5 civarında maksimum seviyededir. Dolayısıyla özellikle atletik performans sergilenen sporlarda akşamüzeri daha etkili sonuçlar görülür.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.