1. Anasayfa
  2. Bitkiler
  3. Hamilelikte bitkisel ilaç kullanılabilir mi?

Hamilelikte bitkisel ilaç kullanılabilir mi?

Bu yazı 07 Mart 2018, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 5677 defa okundu

Hamilelikte bitkisel ilaç kullanılabilir mi?

Hamilelik döneminde bitkisel ürünlerin ve hatta gıdaların tüketilmesinde her zaman doza dikkat etmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Özellikle ilk 3 ay kritik dönemdir ve hakkında güvenilir bilgiler olmayan ürünlerden uzak durulmalıdır.

Hamilelik döneminde anne adayları ilaç kullanımı konusunda çok daha dikkatli olmalıdır. Bu konuyla ilgili 1960’lı yıllarda yaşanan talidomid faciası sağlık dünyasının bu konuda ne kadar hassas davranması gerektiği konusunda çok ciddi bir uyarıydı. Sabah bulantılarının giderilmesi için hamilelere verilen talidomid kol ve bacakları eksik çocukların doğmasına sebep olmuştur. İşte bu sebeple hamilelikte doğal veya sentetik kaynaklı ilaç kullanılmasından mümkün olduğu ölçüde kaçınılmalıdır ama tabi ki bu her zaman mümkün olmamaktadır. Diyabet, tansiyon gibi kronik hastalıkların olduğu durumlardaki gibi.

İlaçlar hamilelikte kullanımında sebep olabileceği risklere göre sınıflandırılmıştır. Sentetik ilaçlardaki hamilelik kategorisindeki sınıflandırmalar kendiliğinden kullanan insanların beyanları veya deney hayvanları üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda oluşturulmuştur. Ancak bitkisel ilaçlarda bu durum daha belirsizdir. Birçok bitkisel ürün için hamilelikte kullanılması önerilmez bunun temel nedeni bilimsel verilerin yetersizliğidir.

Ancak geleneksel olarak uzun süreli kullanımı olan bitkilerle ilgili genel fikir edinilebilmektedir. Bu noktada önemli olan doza dikkat etmektir. Aşırıya kaçılmamalı ve sağlık uzmanları tarafından tavsiye edilen miktarlara uyulmalıdır.

Annelerin hamilelikte sıklıkla bulantı, mide yanması, sindirim sorunları, idrar yolları enfeksiyonu, grip ve soğuk algınlığı gibi şikayetleri olmaktadır. Sabah bulantıları ve sindirim sistemi şikayetleri için zencefil kullanımı oldukça yaygındır. Zencefilin etkinliği ve hamilelikte güvenilirliği ile ilgili çalışmalar yapılmıştır. Günlük kullanımı 1 gramı geçmemelidir aksi halde düşük riskini arttırabilir.

İdrar yolu enfeksiyonları için kranberi meyvesinin verildiği bir çalışmada hamilelikle ilgili herhangi bir olumsuz durum gözlememiştir.

Rahatlamak ve sindirimi kolaylaştırmak için ayrıca gaz giderici ve ödem söktürücü etkisi olduğundan papatya hamilelik döneminde kullanılabilir. Ancak polen alerjisi olan kişiler kullanmamalıdır ve doğru papatya türünün, mayıs papatyası veya Alman papatyası, olduğundan emin olunmalıdır. Güvenilir kaynaklardan temin edilmelidir.

Sabah bulantısı için tıbbi nane ve soğuk algınlığından korunmak  bununla birlikte antibiyotik kullanımının önüne geçmek için ekinezya  kullanılabilir.

Günlük hayatımızda kullandığımız birçok baharat ve sebzeler rahim hareketlerini arttırarak, düşük riskini arttırabilir. Örneğin maydanoz içerisinde bulunan apiol bileşiği hamilelikte sakıncalıdır ve aşırı tüketiminden kaçınmak gerekir. Sarımsak, fesleğen, rezene, mate çayı, biberiye, kereviz, tarçın, zerdeçal, safran bunlardan bazılarıdır.

Hamilelik döneminde bitkisel ürünlerin ve hatta gıdaların tüketilmesinde her zaman doza dikkat etmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Özellikle ilk 3 ay kritik dönemdir ve hakkında güvenilir bilgiler olmayan ürünlerden uzak durulmalıdır.

 

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.