1. Anasayfa
  2. Sağlık Haberleri
  3. Ispanak yaprağından kalp dokusu oluşturuldu.

Ispanak yaprağından kalp dokusu oluşturuldu.

Bu yazı 17 Ocak 2018, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 8017 defa okundu

Ispanak yaprağından kalp dokusu oluşturuldu.

Doku ve biyomühendislik çalışmaları dünyada çok hızlı ilerliyor. ABD'nin Massachusetts eyaletindeki Worchester Politeknik Enstitüsü'nden (WPI) bir grup araştırmacı, ıspanak yaprağıyla insan kalbi dokusu modeli oluşturdu.

Doku ve biyomühendislik çalışmaları dünyada çok hızlı ilerliyor. ABD'nin Massachusetts eyaletindeki Worchester Politeknik Enstitüsü'nden (WPI) bir grup araştırmacı, ıspanak yaprağıyla insan kalbi dokusu modeli oluşturdu.

Zarar gören dokuların ve organların onarılması ve yenilenmesi konusunda biyomedikal mühendislik alanındaki çalışmalara büyük destek sağlayacak olan bu çalışma araştırmacılar için oldukça umut verici bir gelişme oldu.

Araştırmacılar önce ıspanağın yaprakları üzerindeki bitki hücrelerini temizleyip, sonra bunun üzerine insan damar hücreleri eklediler ve bu yapıya kalp kök hücrelerini de eklediklerinde bir kalbi çalışır durumda tutabilen olağanüstü bir damar yapısı elde ettiler.

Sonuçta insandaki kalp kasını taklit eden bir doku elde edilmiş oldu.

Ancak araştırmacılar hala yapılacak çok fazla iş olduğuna dikkat çekerek keşfin insanlarda test edilmesinin yıllar alabileceğini vurguladı.

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.