1. Anasayfa
  2. Şeker Hastalığı, Diyet & Zayıflama, Diyet ve Zayıflama
  3. Kahvaltı öğünü neden atlanmamalı?

Kahvaltı öğünü neden atlanmamalı?

Bu yazı 09 Ekim 2017, Pazartesi tarihinde yayınlandı ve 9837 defa okundu

Kahvaltı öğünü neden atlanmamalı?

Yeni bir araştırmaya göre kahvaltı öğününü atlayanların, atardamarlarında tehlikeli plak birikimi olması ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski daha yüksek bulundu.

Yeni bir araştırmaya göre kahvaltı öğününü atlayanların, atardamarlarında tehlikeli plak birikimi olması ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski daha yüksek bulundu.

Araştırmada kahvaltıyı atlamak daha yüksek kolesterol seviyesine sahip olmakla ilişkilendirildi. Amerikan Üniversitesi Kardiyoloji Dergisinde yayınlanan yeni çalışma, bu durumu aterosklerozun erken evrelerine ya da arterlerin sertleşmesine ve daralmasına bağladı.

Bu çalışma için araştırmacılar, İspanya'da yaşayan 40-54 yaş arasındaki 4.000'den fazla erkek ve kadının diyet verileri üzerinde analizler yaptı. İnsanlar kahvaltıda kaç kalori aldıklarına göre üç gruba ayrıldı: % 5'den az, % 5-20 arasında veya % 20'den fazla.

Birinci kategoriye girenlerin % 3'ü kahvaltıyı tamamen atlıyor ve bu da sadece kahve, meyve suyu veya başka bir içecek içtikleri anlamına geliyordu. Çoğunluk yani yaklaşık % 69 düşük kalorili kahvaltılar (tost veya küçük hamur işleri gibi), geri kalan % 28 ise daha büyük miktarlarda ve besleyici yemekler yedi. Araştırmacılar, her grubun kahvaltı dökümünü ayrıntılı analiz etmemesine karşın, beslenme uzmanlarının genelde günün ilk yemekleri için önerdikleri daha fazla kepekli tahıl, protein, sağlıklı yağ ve meyveler ve az rafine edilmiş tahıllar ve şekerler gibi besinleri temsil ettikleri muhtemeldir.

Kahvaltıyı atlamak veya hafif geçiştirmek kalp hastalığını etkileyen çeşitli risk faktörleri ile ilişkilendirildi. Günlük kalorilerinin % 5'inden daha azını kahvaltıda alan insanların besleyici kahvaltı yapanlara kıyasla ateroskleroz olma ihtimali 2,5 kat fazladır ve arterlerinde farklı yerlerde plak işaretleri görüldü. Düşük kalorili kahvaltı yapanların arterlerinde erken plak bulguları daha yüksekti.

Kahvaltıyı atlayan kişilerin en geniş bel çevresi ve en yüksek vücut kitle indeksi, kan basıncı, kolesterol ve açlık glikoz seviyelerine sahip olduğu görüldü. Çalışma, kahvaltının atlanması ve bu ölçülen değerler arasında herhangi bir neden-sonuç ilişkisi gösteremedi. Aslında, yazarlar, kahvaltıyı atlayan insanların fakir diyetler, sık alkol tüketimi ve sigara içimi gibi genel olarak daha sağlıksız yaşam tarzlarına sahip olduklarını belirtiyorlar. Aynı zamanda kilolu veya obez olma ihtimalleri daha yüksekti, bu nedenle, kilo vermek için bir strateji olarak kahvaltı yememeleri de mümkündür.

Ancak araştırmacılar yaş, cinsiyet, sigara ve alkol içme, kolesterol seviyeleri, bel çevresi ve günlük kırmızı et ve tuz alımını ayarladıklarında bile, kahvaltı öğünün atlanması ve plak oluşumu arasındaki ilişkiler görüldü. Kahvaltı öğününü atlamak, aterosklerozun erken başlama ​​ve gelişimi için risk faktörü olarak gösterildi.

San Francisco Üniversitesi, Kaliforniya Üniversitesi ve Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü araştırmacıları, kahvaltı atlamanın hormonal dengesizliklere neden olabileceğini ve sirkadyen ritimleri değiştirebileceğini ve daha sonra gün içinde daha sağlıksız gıdalar yiyen kişilerin daha fazla kalori almasına neden olabileceğini yazdı.

Yazarların işaret ettiği gibi, bu çalışmanın önemli mesajı, zayıf beslenme ve yaşam tarzı seçimlerinin bir işaretçisi olarak kahvaltı öğününü atlama ve subklinik ateroskleroz oluşumu ilişkilidir. Araştırma yazarları, normal, doyurucu ve besleyici bir kahvaltıya vurgu yaparak basit yaşam tarzı değişiklikleriyle şeker hastalığının ve kardiyovasküler rahatsızlıkların azaltılabileceğini söylüyor. 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.