1. Anasayfa
  2. Kanser, Sağlık Haberleri
  3. Kanserli Hücreyi Tanıyan Kalem

Kanserli Hücreyi Tanıyan Kalem

Bu yazı 16 Aralık 2017, Cumartesi tarihinde yayınlandı ve 6934 defa okundu

Kanserli Hücreyi Tanıyan Kalem

MasSpec adı verilen kalem, 10 saniye içerisinde hücrelerin metabolizmasını tanıyarak kanserli olup olmadığını bildiriyor.


Erken tanının çok önemli olduğu, artık çok sık karşılaşılan ve tedavi yöntemleri de o kadar çok araştırılan kanserle ilgili yapılan yeni bir bilimsel gelişme ve buluş yapılmış.


Cerrahi operasyonlarda kanserli doku alınırken sınırın tayin edilmesinde ve içeride kanserli doku kalmaması için yapılan mevcut yöntemler uzun süreli ve ameliyat sırasında yapıldığı için verimli sonuçlar vermiyordu. Bu doğrultuda yapılan bir çalışmalar sonucunda Teksas Üniversitesi’nden bir araştırmacı grubu, saniyeler içerisinde kanserli dokuyu tanıyabilen kalem üretti.


MasSpec adını verdikleri bu kalem 10 saniye içerisinde hücrelerin metabolizmasını tanıyarak kanserli olup olmadığını bildiriyor. Kalem, kanserli olduğundan şüphelenilen bölgeye bir damla su veriyor ve su tarafından emilen canlı hücrelerin metabolizmasına göre kanser hücresi olup olmadığını anlıyor ve %96 oranında doğru sonuç veriyor.


Teksas Üniversitesinden çıkan multidisipliner bir çalışmanın ürünü olan MasSpec kalem, kanserli dokuya yapılan cerrahi müdahalelerde kanserli dokunun tamamen alınmasında ve sağlıklı dokulara zarar verilmemesi için önemli bir buluş olarak heyecan uyandırıyor.

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.