1. Anasayfa
  2. Diyet & Zayıflama, Diyet ve Zayıflama
  3. Kilo vermek için gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarabilirsiniz

Kilo vermek için gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarabilirsiniz

Bu yazı 08 Ekim 2017, Pazar tarihinde yayınlandı ve 1734 defa okundu

Kilo vermek için gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarabilirsiniz

Amerika'da yapılan bir çalışmada araştırıcılar şekerli gazlı içecek tüketimini yaklaşık bir hafta süreyle kesen kadınların, diğerlerinden neredeyse bir kilo daha az aldığını buldu.

Kilo vermek için bir başlangıç ​​noktası arıyorsanız, şekerli gazlı içecekleri hayatınızdan çıkarmayı deneyebilirsiniz. Amerikan Halk Sağlığı Dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada haftada bir adet şekerli gazlı içecek içmeyi kesenlerin,  içecek alışkanlıklarını değiştirmeyenlere kıyasla bir kilo daha az aldıkları görüldü.

Şekerli içecekler uzun zamandır daha geniş bel ölçüsüyle bağlantılandırılıyor. Yeni bir çalışma Harvard T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu ve Meksika Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü’nden, araştırmacılar iki yıldan fazla süreyle alkolsüz içeceklerin ağırlık değişimiyle nasıl ilişkili olduğuna baktı. Meksika'da yaşayan 11 binden fazla kadın, 2006 yılında ve sonra tekrar 2008’de, düzenli şekerli  ve diyet (yapay olarak şekerlendirilmiş) gazlı içeceklerin tüketimi hakkındaki soruları yanıtladı. Ayrıca vücut ağırlığı ve bel çevresi genişliği de bildirildi.

Yaşam biçimi ve diğer beslenme faktörleri için ayar yaptıktan sonra, araştırmacılar şekerli gazlı içecek tüketimini yaklaşık bir hafta süreyle kesen kadınların, diğerlerinden neredeyse bir kilo daha az aldığını buldu. Öte yandan, diyetlerine haftada bir tane fazla şekerli gazlı içecek ekleyenler, içecek alışkanlıklarını değiştirmeyenlere göre tartıda yarım kilodan daha fazla farketti. Bunu günlük ritüel haline getirmek, daha fazla kilo alımı ile bağlantılıydı. Çalışma süresi boyunca güde ekstra bir şekerli gazlı içecek içilmesi, içecek alışkanlığını değiştirmeyenlere kıyasla iki kilo daha fazla alınması ve daha geniş bel ölçüsüyle ilişkilendirildi.

Bunlar az sayıdaki gibi görünse de, kademeli kilo alma sağlık üzerinde önemli etkilere neden olabilir, bu durumu yavaşlatmanın veya tersine çevirmenin yollarını bulmak önemlidir. Çalışmalar sadece iki yıla bakarak değerlendirildi ve şekerli gazlı içeceklerin tüketimindeki değişiklikler zamanla devam ederse ağırlık ve bel çevresi değişikliklerinin daha büyük olacağı söylendi.

Gazlı içecek tüketimini kesmek kilolarıyla zaten mücadele eden insanlar için özellikle yararlı olabilir. Çalışmada en güçlü bağlantılar başlangıçta fazla kilolu veya obez olan kadınlardaki kilo değişimleri ve gazlı içecek içme alışkanlıklarındaki değişim sonucunda görüldü.

Çalışma boyunca az ya da çok diyet içecekler içmek, zaman içindeki ağırlık değişimleriyle ilişkili değildi. Yazarlar, genel olarak, diyet içecekleri önermek konusunda isteksizdirler.  Şekersiz gazlı içeceklerin tüketiminin enerji alımını sınırlayarak kilo kaybına neden olabileceğini destekleyen kanıtlar olmasına rağmen, bazı çalışmalar, kalorisiz tatlandırıcının alınmasının metabolik anormallikler ve kilo alımına neden olabileceğini söylemektedir.

Çalışma sebep sonuç ilişkisi vermemekle birlikte sadece gazlı içeceklerin tüketimi ve kilo alımı arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Çalışma sadece Meksika'da yaşayan İspanyol kökenli kadınları içerdiğinden bulguları diğer topluluklara geçerli olmayabilir. Ancak yazarlar, sonuçların genellikle şekerle şekerlendirilmiş içecek tüketimini kilo alımı ile ilişkilendiren, 20 yılı aşkın bir süredir çoğunlukla beyaz Amerikalı kadınları içeren başka bir büyük ölçekli çalışmayla tutarlı olduğuna dikkat çekti.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.