1. Anasayfa
  2. Beslenme, Sağlıklı Yaşam
  3. Muz deyip geçmeyin

Muz deyip geçmeyin

Bu yazı 11 Nisan 2017, Salı tarihinde yayınlandı ve 2808 defa okundu

Muz deyip geçmeyin

Günde 2 muz yemek nelere sebep…

Sağlıklı yiyeceklerin tadı her zaman güzel olmayabiliyor. Fakat muz konusunda durum öyle değil.  Muz sadece damak zevkinizi şenlendirmekle kalmayacak aynı zamanda sağlığınız üzerinde inanılmaz faydalar sağlayacaktır.

İşte günde iki adet muzla sağlığınıza katacağınız faydalar…

Kan basıncını dengeler

Günde iki adet muz kan basıncınızı dengelemenize yardımcı olur. Dolayısıyla kan basıncınız dengelendiğinde yüksek tansiyon gibi sorunlar ortadan kalkacaktır.

Yapılan araştırmalar günde iki adet muzun yüksek tansiyonu, felci ve inme rahatsızlıklarını engellediğini ortaya koymuştur.

Fazla kilolardan kurtarır

Muz lif bakımından zengindir. Bu nedenle sabah ve akşam günde iki adet tükettiğiniz muz, iştahınızın hızlı bir şekilde azalmasını sağlayarak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Anemi riskini azaltır

Anemi ciltte solgunluk, nefes darlığı ve yorgunluğa neden olur. Bu durum kırmızı kan hücrelerindeki azalma ve hemoglobin seviyesinin düşmesi sonucunda meydana gelir.

Muzlar kırmızı kan hücreleri üretimini arttıran çok miktarda mineral içerir. Günde iki adet muz aynı zamanda kan şekeri seviyesini düzenleyen B6 vitamini içerir.

Sindirimi düzenler

Muz kolaylıkla sindirilebilen mide ve bağırsak dostu bir besindir.
Hazımsızlık problemlerinde günde iki adet muz bu probleminizi ortadan kaldıracaktır. 

Aynı zamanda gastrit ve mide ekşimesini sık yayanlar günde iki adet muz yiyerek bu sorunu ortadan kaldırabilirler.

Vitamin eksikliğini giderir

Muzlar B6 vitamini bakımından zengindirler. Ortalama olarak, bir muz, günlük B6 vitamini gereksiniminizin yaklaşık% 20'sini içerir.
 
Böylelikle  vücudunuzun sağlıklı hücreleri oluşturulması için gereken insülin, hemoglobin ve amino asitleri karşılamış olursunuz.

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.