1. Anasayfa
  2. Sağlık Haberleri
  3. Müziğin şizofren üzerine etkisi

Müziğin şizofren üzerine etkisi

Bu yazı 17 Ocak 2018, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 7015 defa okundu

Müziğin şizofren üzerine etkisi

Liverpool Üniversitesi'nde yapılan Şizofreni Araştırması'nda yayınlanan yeni araştırmalar, beyin yapısının kişinin halüsinasyon yaşama olasılığı ve müzik yeteneğiyle ilişkisini araştırdı.

Önceki araştırmalar, müzikle ilgilenen kişilerde beynin korpus kallosum adı verilen, beyindeki sol ve sağ yarıları birbirine bağlayan ve hemisferler arasında iletişimi sağlayan kalın bir sinir lifleri bandının belirli bir bölümünde beyaz cevher bütünlüğünün artmış olduğunu gösterdi.

İşitsel ve sözlü varsanıları olan psikotik bireylerde korpus kallosumun bütünlüğü azalmış olarak bulunmuştur.

Üniversitenin Psikolojik Bilimler bölümünden araştırmacılar, 18 ila 63 yaşları arasında 38 sağlıklı bireyi belirledi ve halüsinasyon, müzikal eğitim eğilimlerini test etti ve detaylı beyin yapısını bir MRI tarayıcısı kullanarak ölçtü.

Araştırmacılar, daha yüksek müzik yeteneklerine sahip katılımcıların halüsinasyon ve paranoya oranının daha düşük olduğunu gözlemlediler. Daha da önemlisi, araştırma, müzikal yeteneklerin korpus kallosum bütünlüğü ile pozitif ilişkilendirildiğini, halüsinasyon eğiliminin beyindeki iki hemisferi birbirine bağlayan liflerin daha düşük bütünlüğüyle ilişkili olduğunu ortaya koydu.

İstatistiksel bir analiz, halüsinasyon önceliği ile müzikal yetenek arasındaki ilişkinin, korpus kallosumdaki mikro yapının aracılık ettiğini gösterdi.

Çalışmanın araştırmacısı Amy Spray, "Bu sonuçların önemli klinik etkileri olabilir" dedi. Müzikal yetenekle beraber korpus kallosumun beyaz cevher bütünlüğü arttırılırsa, müzik eğitimi kişinin halüsinasyona yatkınlığını potansiyel olarak engelleyebilir.

"Gelecekteki araştırmalar, müzik eğitimi içeren rehabilitasyon yaklaşımlarının psikoz hastalarına faydalı olup olmayacağına" değinmelidir.

İlgili aramalar;

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.