1. Anasayfa
  2. Alzheimer, Kalp - Damar Hastalıkları, Psikolojik Sağlık, Şeker Hastalığı, Diyet & Zayıflama, Cilt Güzelliği, Spor ve Egzersiz, Yaşlılık, Sağlık Haberleri
  3. Neden düzenli egzersiz yapılmalı?

Neden düzenli egzersiz yapılmalı?

Bu yazı 11 Ekim 2017, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 10413 defa okundu

Neden düzenli egzersiz yapılmalı?

Louisiana'daki Pennington Biyomedikal Araştırmalar Merkezi'ndeki insan genomu laboratuvarının direktörü Claude Bouchard "Egzersizin yapabileceği şeylere yakın bir hap yok ve eğer olsaydı, son derece pahalı olurdu " diyor.

Çoğumuz egzersizin sağlığımız için faydalı olduğunu duymuşuzdur veya böyle bir kanıya sahibizdir fakat birçok insanda bunu faaliyete dönüştürecek yeterli motivasyon ne yazık ki yok. Ancak ortaya çıkan kanıtlar hasta veya hamile olsanız bile herhangi bir yaşta hareket etmeye başlamanız için çok fazla nedeniniz olduğunu gösteriyor.  Louisiana'daki Pennington Biyomedikal Araştırmalar Merkezi'ndeki insan genomu laboratuvarının direktörü Claude Bouchard "Egzersizin yapabileceği şeylere yakın bir hap yok ve eğer olsaydı, son derece pahalı olurdu " diyor.

İşte hareket eden bir vücutta olan bazı şaşırtıcı değişiklikler:

1. Egzersiz beyniniz için harika.

Egzersiz yapmak, daha az depresyon, daha iyi hafıza ve daha hızlı öğrenme ile bağlantılıdır. Araştırmalar ayrıca şu an egzersizin Alzheimer hastalığının başlangıcını önlemek veya ertelemek için en iyi yol olduğuna da işaret ediyor.

Bilim adamları, egzersizin beynin yapısını ve işleyişini neden değiştirdiklerini tam olarak bilmiyorlar, ancak bu şuanda aktif bir araştırma alanı. Şimdiye kadar, egzersizin protein BDNF (beyin türevi nevrotrofik faktör) sayesinde yeni kan damarlarının ve hatta yeni beyin hücrelerinin büyümesini besleyerek beyindeki kan akışını geliştirdiğini keşfettiler. BDNF, yeni nöronların büyümesini tetikler ve beyindeki hücrelerin dejenerasyonundan korunmasına ve onarımına yardımcı olur. Ayrıca, son araştırmalara göre insanların odaklanmasına yardımcı olabilir.

2. Mutlu olabilirsiniz.

Sayısız araştırma, yürümeden bisiklete binmeye, insanlara kendini daha iyi hissettiren ve depresyon semptomlarını hafifleten birçok egzersiz türünün olduğunu göstermektedir. Egzersiz, beyin-serotonin, norepinefrin, endorfin, dopamin kimyasallarının serbest bırakılmasını tetikler ve sıkıcı ruh halini hafifletir ve stresi giderir. Amerikan Egzersiz Konseyi baş bilim yetkilisi Cedric Bryant, "Yıllarca egzersizin fiziki yararları üzerine yoğunlaştık ve düzenli olarak aktif olmanın psikolojik ve duygusal yararlarını gerçekten görmezden geldik" diyor.

3. Yaşınızı yavaşlatabilir.

Egzersizin insan ömrünü beş yıla kadar uzattığı gösterilmiştir. Küçük bir yeni çalışma, ortalama yoğunlukta egzersizin hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatabileceğini önermektedir. İnsanlar büyüdükçe ve hücreleri tekrar tekrar bölündükçe, kromozomların sonundaki koruyucu kapakları telomerleri kısalır. Egzersizin telomerleri nasıl etkilediğini görmek için araştırmacılar 10 sağlıklı kişiden sabit bir bisiklet egzersizinden  45 dakika önce ve sonra bir kas biyopsisi ve kan örneği aldılar. Bu egzersizin telomerleri koruyan bir molekülün seviyesini arttırdığını ve sonundaki kısalmanın hızını yavaşlattığını gösterdiler. Bu çalışma egzersizin yaşlanmayı hücresel seviyede yavaşlattığını gösteriyor.

4. Cildinizi daha iyi görünür hale getirecektir.

Aerobik egzersiz, kan dolaşımını hızlandırır oksijeni ve besin maddelerinin deriye iletilmesini sağlar ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Egzersiz fizyoloğu Anthony Hackney "İnsanlar yaralandığı zaman mümkün olan en kısa sürede hareket etmelidirler. Sadece kasın atrofik olmamasını sağlamak için değil, aynı zamanda cilde iyi bir kan akışı sağlamak için" diyor.

Cilt aynı zamanda vücut ısısının ayarlanmasında da görev yapmaktadır. Egzersiz yaparken kaslarınız çok fazla ısı üretir; vücut sıcaklığının çok fazla artmaması için bunu cildimizle dışarı ısı olarak atarız.

5. Şaşırtıcı şeyler sadece birkaç dakika içinde gerçekleşebilir.

Ontario'daki McMaster Üniversitesi'nden bir egzersiz fizyoloğu Martin Gibala,  tipik bir 50 dakikalık maçla karşılaştırıldığında, 10 dakikalık bir egzersizin ne kadar etkili olabileceğini test etmek istiyordu. Tasarladığı mikro-egzersiz programı, 20 saniyelik aralıklarla aşırı yorucu ve uzun süreli çalışabilmenin zor olduğu egzersizleri ve ardından kısa toparlanmaları içermektedir. Üç aylık bir çalışmada, hangisinin daha iyi olduğunu görmek için standarta karşı kısa ve yoğun egzersizi incelediler. Bir egzersizin beş kat daha uzun sürmesine rağmen,  vücudun aralıklı çalışmadaki şaşkınlık yüzünden iki egzersiz türünde de kalp fonksiyonlarında ve kan şekeri kontrolünde özdeş gelişmeler olduğu görüldü.

6. Büyük bir hastalığa yakalanmanıza engel olabilir.

Gerçekten de, Tip 2 diyabetten kalp yetmezliğine kadar, farklı kronik koşullara sahip kişiler için çok etkili egzersizler (Gibala'nın çalıştığı aralıklı egzersizler gibi) bile mümkündür. Bu yeni bir düşünce, çünkü onlarca yıldır belirli hastalıkları olan insanlara egzersiz yapmamaları önerildi. Şimdi bilim insanları, çok daha fazla insanın egzersiz yapabildiğini ve yapması gerektiğini biliyor. Yakın tarihli 300'den fazla klinik araştırmanın analizinde, insanların inme sonrası iyileşme gösterdikleri keşfettiler; egzersiz onlara rehabilitasyonda daha etkili oldu.

7. Vücuttaki yağ oranı azalır.

Vücut, enerji kaynağı olarak hem karbonhidratları hem de yağları kullanır. Ancak tutarlı aerobik egzersiz eğitimi sonrasında vücut enerjiye dönüştürülmesi için çok miktarda oksijene ihtiyaç duyar ve bunu yağdan daha iyi elde eder. Hackney, "Egzersiz eğitiminin faydalarından biri, kardiyovasküler sistemimizin oksijen sağlama konusunda daha güçlü ve daha iyi olmasıdır; bu nedenle, daha fazla yağ metabolize edebiliyoruz" dedi. 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.