1. Anasayfa
  2. Sağlık Haberleri
  3. Saç beyazlaması ve dökülmesinden sorumlu gen proteini keşfedildi.

Saç beyazlaması ve dökülmesinden sorumlu gen proteini keşfedildi.

Bu yazı 17 Ocak 2018, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 7514 defa okundu

Saç beyazlaması ve dökülmesinden sorumlu gen proteini keşfedildi.

Saçların beyazlamasında sorumlu genin ve eksikliğinde saçların dökülmesine sebep olan proteinin keşfedilmesi kellik sorununa çare olabilir.

Saç köklerinin dibinde bulunan deri kök hücrelerinin saçın büyümesiyle ilişkili olduğu biliniyor fakat bu deri hücrelerini saç hücrelerine dönüştüren şeyin ne olduğuna tam olarak emin olunamıyordu. Sinir hücreleri üzerinde tümör oluşumunu araştıran bir çalışma grubu bu hücreleri değiştiren proteini keşfetmeyi başardı.

Sinir gelişimiyle ilgili olan KROX20 adlı proteinin saç köklerindeki deri hücrelerinde aktif rol oynayarak saçın büyümesini sağladığı görüldü.

Protein ayrıca bu hücrelerin kök hücre etmeni (SCF) denilen başka bir proteini de üretmesine sebep olup, saçların sağlıklı, gür ve doğal rengini kaybetmeden (beyazlamadan) çıkmasını sağladığı anlaşıldı.

SCF proteini sentezinden sorumlu olan SCF geni, fare modellerinde inaktive edildiğinde, hayvanların tüylerinin beyaza döndüğü görüldü. KROX20 proteinini üretebilen hücreler ortadan kaldırıldığında ise farelerin tüy çıkaramadıkları ve kelleştikleri gözlemlendi.

Aslında, araştırmacıların yola çıkışı, son derece nadir bir hastalık olan ve sinirlerde tümor büyümesine sebep olan Tip 1 Nörofibromatoz hastalığını araştırmaktı. Genes & Development’ta yayımlanan araştırmada, Dr. Le ve araştırmacılar bu proteinlerin etkilerini ve kellik ile saç beyazlamasına dair bu sonuçları tesadüf eseri ortaya çıkarmış görünüyor ancak kellik sorununa ve erken saç beyazlamasına çok faydalı olacağı öngörülüyor. 

Saç beyazlaması ve dökülmesinden sorumlu gen proteini keşfedildi. için (1) yorum yapılmış.

Serkan Can

Serkan Can 14 Mart 2018, Çarşamba 14:58

tşk bilgilendirmeleriniz için. çok teşekkürler. http://www.hastanesi.xyz

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.