1. Anasayfa
  2. Kanser
  3. Şeker Pankreas Kanserine Neden Olabilir

Şeker Pankreas Kanserine Neden Olabilir

Bu yazı 21 Temmuz 2008, Pazartesi tarihinde yayınlandı ve 547 defa okundu

Şeker Pankreas Kanserine Neden Olabilir

İsveç’te yapılan bir araştırma, çok şekerli içecek ve yiyecek tüketmenin pankreas kanserine yakalanma riskini artırdığını ortaya koydu.

Karolinska Enstitüsünden araştırmacılar, sağlıklı 80 bin kadın ve erkeğin beslenme alışkanlıklarını 1997’den 2005’e kadar inceledi. Bu kişilerden 131’inin pankreas kanserine yakalandığı anlaşıldı.

Araştırmacılar, her gün bir ya da daha fazla şekerli gazlı içeceklerden tüketen kişilerin pankreas kanserine yakalanma riskinin bu içecekleri tüketmeyenlere göre yüzde 90 daha fazla olduğunu belirtti.

Araştırmada, her gün 5 kez yiyeceklerine ya da içeceklerine şeker ilave edenlerin bu kansere yakalanma riskinin şekerli yiyip içmeyenlere göre yüzde 70 fazla olduğu da ortaya çıktı.

Fazla şeker tüketiminin ensülin üretimini artırdığını, bunun da pankreas kanserine yol açabileceğini vurgulayan araştırmacılar, pankreas kanserinin erken teşhisinin ve tedavisinin zor olması nedeniyle önlem almanın gerekliliğine dikkati çekti.

Kaynak: Larsson SC, Bergkvist L, Wolk A. Consumption of sugar and sugar-sweetened foods and the risk of pancreatic cancer in a prospective study. Am J Clin Nutr. 2006 Nov;84(5):1171-6.

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ

Sizce hangisi en güçlü doğal antibiyotiktir? Katılım: 1614