1. Anasayfa
  2. Uyku Sorunları, Menopoz, Yaz Sorunları
  3. Sıcaklar uyku bozukluğu yapıyor

Sıcaklar uyku bozukluğu yapıyor

Bu yazı 05 Temmuz 2017, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 2643 defa okundu

Sıcaklar uyku bozukluğu yapıyor

Uyku sorunları pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Ancak artan sıcaklar herkes için aynı sorunu, uyku bozukluklarını ortaya çıkarıyor.

Uyku bozuklukları çocuklar için gelişimi etkilediği kadar yetişkinlerde de fiziksel ve ruhsal pek çok bozukluğu tetikleyebiliyor. Örneğin uyku sorunu beslenme bozukluğunu da beraberinde getiriyor ve iki uç olan obeziteyi de aneroksiyayı da ardından sürükleyebiliyor. Ya da basit fakat sosyal hayatı ciddi anlamda etkileyen stresin artmasına, motivasyonu bozuk bir gün geçirmenize sebep olabiliyor.

Uyku sorunlarının önüne geçmek için öncelikle yaz günleri geç saatlerde tatlıyı, meyveyi ya da soğuk besinleri çok fazla tüketmemek gerekiyor. Hatta akşam 7’den sonra tüketilen her meyve/tatlı metabolizmayı da sinir sistemini de ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Yine klima ya da fanların önünde uyumak da sizi rahatlatıyor sansanızda kalitesiz bir uykuya sebep oluyor ve baş ağrıları, eklem ve kas ağrıları gibi fiziksel sorunları doğuruyor.

Nasıl baş edebilirsiniz?

·         Gün içerisinde lavanta, adaçayı, biberiye çayı, rezene çayı gibi hararetinizi alacak ve sakinlik verecek bitki çaylarından 1-2 bardak tüketebilirsiniz. Yalnız erkeklerin adaçayını çok sık tüketmekten kaçınmaları gerekiyor. Çünkü bu bitki östrojen hormonu salgılıyor. Bu aynı zamanda östrojen fazlalığının tehlike oluşturduğu kadınların da dikkatli kullanması gerektiği anlamına geliyor.

·         Yatmadan önce nefes egzersizi yapabilirsiniz. Doğru nefes almanız sinir uçlarınızı ve dolaşımınızı uyaracak ve hem fiziksel hem de ruhsal bir gevşeme sağlayacaktır. Bu da rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

·         Yatmadan 1 saat önce basit egzersizler yapın. Hem yorulmanızı hem yağ yakmanızı sağlayacak olan egzersizler de bedeninizin ve zihninizin gevşemesini sağlar.

·         Gıda takviyesi desteği alın. Özellikle menopoz dönemi uyku bozuklukları ve stres kaynakı uyku bozuklukları için tavsiye edilen Valerian (kediotu) takviyeleri uyku düzeni için oldukça etkilidir. Stres blokajında da etkili olan valerianik asit uyku bozukluklarının düzene girmesine de yardımcı olur. Bilimsel olarak da hakkında 200den fazla makale yazılan kedi otu valerianik asit dışında da bileşimler taşımaktadır. Kronik bir uyku bozukluğunda her gün 2 defa kullanılırken, dönemsel sorunlarda yatmadan 1 saat önce 1 adet alınması yeterlidir. Elbette bu kullanım takviyenin dozajına/miligramına göre değişebilir.

 

Sağlıklı günler…

 

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzm.

Senem Dinç

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.