1. Anasayfa
  2. Sigara
  3. Sigara Mı Kimyasal Madde Deposu Mu ?

Sigara Mı Kimyasal Madde Deposu Mu ?

Bu yazı 23 Kasım 2003, Pazar tarihinde yayınlandı ve 1474 defa okundu

Sigara Mı Kimyasal Madde Deposu Mu ?

Sigarada kansere yol açan maddelere ek olarak 4 bine yakın zararlı maddenin bulunduğu biliniyor.

Sigarada endüstride kullanılan boya sökücü (aseton), roket yakıtı (metanol), çakmak gazı (bütan), akümülatör metali (kadmiyum), endüstriyel çözücü (toluen) gibi maddelerin, sigara içilirken açığa çıktığı belirtiliyor. Ayrıca fare zehiri (arsenik), temizlik maddesi (amonyak), böcek öldürücü (nikotin), egzoz gazı (karbonmonoksit), haşarat öldürücünün (DDT) yanı sıra gaz odalarında insan öldürmede kullanılan hidrojen siyanürün de sigarada yer aldığı vurgulanıyor.

Sigarada ayrıca toluidin, üretan, polonyum-210, piren ve diben zakridin gibi kansere yol açan maddelere ek olarak 4 bine yakın zararlı maddenin bulunduğu da hatırlatılıyor.

SİGARAYI BIRAKMA YÖNTEMLERİ

Uzmanlar, sigara içen anneler yüzünden dünyada her yıl 350 bin bebeğin ölümüne, 84 milyar dolar maddi kayba neden olan sigaradan kurtulunması için pratik yöntemler öneriyor. Uzmanların önerdiği yöntemlerden bazıları şöyle:

Sağlığınızı “1” rakamıyla tanımlayın. Hayat boyunca elde edeceğiniz kazanımları, 1’in yanına “0” olarak ekleyin. Yıllar sonra elde edeceğiniz rakamdan sağlığınızı, yani “1”i çıkardığınızda, geriye sadece anlamsız sıfırlar kalır.

Canınız sigara içmek istediği zaman duş alın, sakız çiğneyin, kuruyemiş yiyin.

Karşı konulmaz şekilde sigara içmek istiyorsanız, 10 kere derin nefes alın. Son nefesinizi tutun ve yaktığınız bir kibriti üfleyerek söndürün. Ardından sönen kibriti, kül tablasına sigara söndürür gibi basın.

Rutin sigara içme zamanlarınızı bir sonraki zamana erteleyerek bir günde içtiğiniz ortalama sigara sayısını yarıya indirmiş olursunuz.

Sigara içmediğiniz için kendinizi gergin ve sinirli hissettiğiniz zamanlarda gözlerinizi kapatıp 10’dan geriye doğru sayın. Bu esnada doğayla başbaşa olduğunuzu, güneşin batışını izlediğinizi düşünerek rahatlayın.

SİGARASIZ YAŞAMIN KAZANIMLARI

Uzmanlar, sigarayı bırakan kişilerin, önceki yaşamlarına kıyasla elde edecekleri kazanımları ise şu şekilde sıralıyorlar:

Yaşamınıza yıllar katar.

Akciğer kanseri, anfizem, bronşit ve kalp krizi riskini azaltır.

Körelen koku olma duyusu yeniden gelişir, yiyeceklerden daha fazla lezzet ve tat alınır.

Ağzınız sigara kokmaz, dişleriniz ve parmaklarınız sararmaz.

İradenizin gücünü kanıtlayarak, çevrenize iyi örnek olursunuz.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.