1. Anasayfa
  2. Diyet & Zayıflama, Beslenme, Diyet ve Zayıflama, Sağlık Haberleri
  3. Tarçının yağ yakım metabolizması açıklandı.

Tarçının yağ yakım metabolizması açıklandı.

Bu yazı 27 Kasım 2017, Pazartesi tarihinde yayınlandı ve 8483 defa okundu

Tarçının yağ yakım metabolizması açıklandı.

Michigan Üniversitesi'nden bilim adamları farklı yaş, etnik köken ve vücut kitle indekslerini temsil eden gönüllülerden insan yağ hücreleri, sinnamaldehit ile muamele edildiğinde, yağ metabolizmasını arttıran birçok gen ve enzimin artmış olduğunu fark ettiler.

Tarçın binlerce yıldır zevkle tükettiğimiz lezzetli, hoş kokulu, Hindistan asıllı bir baharattır.

Michigan Üniversitesi Yaşam Bilimleri Enstitüsü'nde yapılan yeni bir araştırma, tarçının obezite ile mücadelede yardımcı olabileceğini gösterdi.

Tarçında bulunan sinnamaldehidin fareler üzerinde kan şekerini ve kandaki yağ miktarını düşürücü etkisi olduğuna dair çalışmalar vardı ancak metabolizması tam olarak bilinmiyordu.

Michigan Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde moleküler ve bütünleyici fizyoloji alanında uzman Yrd. Doç. Jun Wu ve arkadaşları, tarçında bulunan sinnamaldehitin insan metabolizmasını nasıl etkilediğini, insan ve farelerde hangi yolakları izlediğini araştırdılar.

Metabolism dergisinde yayınlanan bulgular, sinnamaldehidin direkt olarak yağ hücreleri veya adipositler (bağ dokusu depo yağ hücreleri) üzerine etki ederek veya termojenez adı verilen bir süreçle yağ hücrelerinin enerji yakmaya başlamasını sağlayarak metabolik sağlığı iyileştirdiğini ortaya koydu.

Farklı yaş, etnik köken ve vücut kitle indekslerini temsil eden gönüllülerden insan yağ hücreleri, sinnamaldehit ile muamele edildiğinde, yağ metabolizmasını arttıran birçok gen ve enzimin artmış olduğunu fark ettiler. Ayrıca termojenezde rol oynayan önemli metabolik düzenleyici proteinler olan Ucp1 ve Fgf21'de artış gözlemlediler.

Adipositler normalde enerjiyi yağ formunda depolarlar. Bu uzun vadeli bir depolamadır, yüksek yağlı gıdalara çok daha az erişimin olduğu kıtlık durumunda veya soğuk havalarda vücut tarafından kullanılır ve vücut depolanmış enerjiyi ısıya dönüştürür.

Enerji üretme işlevleri, vücut ihtiyaç duymadığı zamanlarda devre dışı olur. Görülme sıklığı hızla artan obezite hastalığıyla birlikte, yağ hücrelerinin termojenezi aktive etmeleri ve bu yağ yakma süreçlerini tekrar başlatmaları için gerekli yolakların araştırıldı.

Yapılan araştırmalar tarçında bulunan sinnamaldehidin yağ yakımını uyarmak için bir aktivasyon metodu sunabileceğini gösteriyor.

Tarçın binlerce yıldır diyetlerimizin parçası, gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılıyor. Dolayısıyla obeziteye karşı metabolik sağlığımızın korunmasına yardımcı oluyorsa hastaların kolaylıkla uyum göstereceği bir tedavi yaklaşımı sunabilir.

Ancak tüm bu araştırmalara rağmen her maddede olduğu gibi sinnamaldehidin metabolik yararlarını yan etkilere neden olmadan en iyi şekilde nasıl kullanılacağını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.