1. Anasayfa
  2. Ağrı, Psikolojik Sağlık, Tamamlayıcı Tıp, Unutkanlık ve Hafıza, Bitkiler, Fitoterapi, Stres
  3. Teog ve LGS öncesi ne yapılmalı?

Teog ve LGS öncesi ne yapılmalı?

Bu yazı 14 Nisan 2017, Cuma tarihinde yayınlandı ve 2615 defa okundu

Teog ve LGS öncesi ne yapılmalı?

Öğrencilerin yoğun stresli geçen dönemlerini şu bitkilerden faydalanarak rahat geçirmelerini sağlayabilirsiniz.

Biberiye:

Biberiye bitkisi hoş aroması ile bilinen, rahatlatıcı-yatıştırıcı etkisi olan bir bitkidir. Bitkinin ince, iğnemsi yaprakları demleme usulü ile çay olarak tüketilir. Aynı zamanda sabah ve akşam bir bardak içmek baş ağrılarına da iyi gelmektedir. Biberiyenin yağını da oda kokusu olarak yağ lambalarında kullanabilirsiniz. Özellikle ders çalışılan odalarda bu koku odanın enerjisini değiştirecek, ferahlatacak, sakinlik verecek ve zihin açacaktır.

Ginkgo Biloba:

Mabet ağacı olarak da bilinen en eski bitkilerden biri olan ginkgo biloba içerdiği etken maddeleri ile Alzheimer dan vertigoya pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Ginkgo biloba içerdiği bileşenlerle dolaşımı düzenleyerek özellikle sinirlere/nöronlara taze oksijen gitmesini sağlar. Sinirleri onarıcı etkisi de bilinmektedir. Zihin açıcı olarak bilinen bu bitki özellikle Uzakdoğu’nun gözdesidir. Ancak çay olarak kullanıldığında etken madde istenilen oranda alınmıyor. Kapsül veya sıvı ekstre formunda kullanmak en etkilisi diyebiliriz. 12 yaş ve üzeri için sabah akşam bir kapsül kullanılması yeterli.

Sarı Kantaron:

İçerdiği hypericin ve hyperforin etken maddeleri ile ün yapmış bir bitkidir. Doğal antidepresan olarak geçer. Sinirleri onarıcı etkisi vardır. Ancak hassas ciltli/beyaz tenli, kılcal damarları cilt yüzeyine yakın olan kişilerin güneşte kullanması pek tavsiye edilmez. Dolaşımı ve sinir sistemini etkilediğinden uyaran etkisi yapacaktır. Sarı kantaron da 112 yaş ve üzeri için ideal olan bir bitkidir. Ancak hyperforin ve hypericin etken maddeleri belli bir dozajda alınmalıdır. Bunu da ancak kapsül ya da sıvı ekstre formundan alabiliyoruz. Kullanım talimatına uyulduğu taktirde, güvenilir bir markadan alındığı taktirde bir yan etkisi olmaz.

Melissa:

Nam-ı değer oğulotu. Melissa hoş kokusu ve güzel tadı ile uyku sorunlarına iyi gelen bir bitkidir. Sınav stresinin verdiği uykusuzluk sorunlarının önüne geçmek için yatmadan önce bir bardak melisa çayı içmek yeterli.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzm.

Senem Dinç

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.