1. Anasayfa
  2. Uyku Sorunları
  3. Uykuya dalmakta zorlanıyor musunuz?

Uykuya dalmakta zorlanıyor musunuz?

Bu yazı 03 Ekim 2017, Salı tarihinde yayınlandı ve 2734 defa okundu

Uykuya dalmakta zorlanıyor musunuz?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ABD’de an az 50 milyon kişinin uykuya dalmakta zorlandığını söylüyor.


Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ABD’de an az 50 milyon kişinin uykuya dalmakta zorlandığını söylüyor. Bu sorunu tedavi etmese de uykuya dalmanızı kolaylaştıracak alternatif çözümler mevcut. Beş duyunuzu doğru şekilde uyararak güzel bir uykuya dalabilirsiniz.

Koku

Aromatik yağlar uykusuzluk sorununu tedavi etmez ancak havasız ve bunaltıcı bir odada uyumaktansa nane, limon, lavanta veya sedir ağacı kokulu bir odada dinlenmek ve rahat bir uykuya geçiş yapmak daha kolaydır.

Ses

Uykusuzluk çeken insanlar için optimize edilmiş gürültü yapan makineler bile var artık. Beyaz gürültü denilen bu ses eşit yoğunlukta yayılan rastgele frekansların üst üste eklenmesiyle oluşur. Uyku sırasında bizi uyandıran aslında gürültüler değildir gürültüdeki ani değişikliklerdir. Beyaz gürültü ise uykuya dalmaya çalışan insanlar için gürültü değişikliklerine karşı bariyer ve engel görevi görüyor.

Görüş

Bulunduğunuz ortamların ışığını gün boyunca takip etmelisiniz. Sabahtan akşama kadar güneşin doğuşundan batışına kadarki olan ışığın o dönüşümüne aynen ayak uydurmaya çalışın. Akşam saatlerinde çok aydınlık odalar yerine daha loş ışıklı ortamları tercih ederseniz kolay uyumanıza yardımcı olabilir. Ayrıca sabah ışığının da odanıza girmesi uyanmanıza yardımcı olacaktır.

Tat

Geleneksel olarak rahatlamak için de kullanılan bitki çayları veya aromatik sular uykuya dalmaya yardımcı olurlar. Tarçın, kakule aromalı papatya ve melisa çaylarını deneyebilirsiniz.

Dokunma

Yumuşak ve dokunduğunuzda hoş his veren bir nevresim takımı veya örtü uyumanıza yardımcı olabilir. Pamuk, ipek veya karışımları olan rahat bir pijama da uykuya dalmanızı kesinlikle kolaylaştıracaktır.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.