1. Anasayfa
  2. Cilt Güzelliği
  3. Yaşlanmaya Karşı Koruyucu 3 Doğal Aktif Madde

Yaşlanmaya Karşı Koruyucu 3 Doğal Aktif Madde

Bu yazı 16 Nisan 2018, Pazartesi tarihinde yayınlandı ve 6336 defa okundu

Yaşlanmaya Karşı Koruyucu 3 Doğal Aktif Madde

Deri vücuttaki en büyük organ olduğu gibi dışarıdan gelen toksin, darbe, ısı, ışın v.b. her türlü stres faktörüne karşı en önemli koruyucudur. Cildin en üst tabakası stratum corneum bariyer görevinde önemli rol üstlenmektedir. Ancak yaş ilerledikçe ve az önce saydığımız stres faktörlerine fazla maruziyet deri üzerinde kalıcı hasarlar bırakabilmektedir.

Cildimizi yaşlanmaya ve bizi bekleyen güneşli günlerde zararlı UV ışınlara karşı korumada etkili olan 3 önemli doğal aktif önerilebilir.

Kırışıklıkları azaltmada etkili; Koenzim Q10

Koenzim Q10 diğer adıyla ubikinon deri de dahil tüm dokularda hücresel antioksidan olarak bulunur. Ubikinonun yaşlanmada rolü olduğu düşünülmektedir ve çalışmalar yaşla birlikte doku ve deride spesifik olarak azaldığını göstermiştir.

Koenzim Q10’in UV hasarını azalttığı ve azalmış antioksidan düzeylerini yükselterek yaşlanmada etkili olduğu düşünülmektedir.

20’li yaşlardaki gönüllülerde göz çevresi alana koenzim Q10 uygulananlarda plasebo uygulanan alana göre kırışıklıklarda %27 azalma saptanmıştır.

Antioksidan; Vitamin E

Vitamin E insan derisinde bulunur ve fonksiyonunun derinin antioksidan savunma sistemine yardımcı olduğu düşünülmektedir. Hücre zarını korur ve serbest radikalleri toplar.

Farelerde yapılan çalışmada topikal vitamin E, fotoyaşlanmaya karşı koruyucu bulunmuştur, UV ışınlarından kaynaklı immun sistemi baskılayıcı etkiden vücudu koruduğu düşünülmektedir.

Yapılan çalışmalar deri kanserinde fotokoruma, immunsupresyon ve eritem önlemede etkili olduğunu göstermiştir.

Anti-aging ve güçlü antioksidan; Üzüm Çekirdeği Ekstresi

Üzüm çekirdeği ekstresi antioksidan özellikli flavanoid içermektedir. Çekirdekler proantosiyanidince zengindirler. Proantosiyanidinler potent antioksidan ve serbest radikal toplayıcısı olup bu etkileri C ve E vitaminlerinden daha güçlüdür.

Farelerde yapılan bir çalışmada üzüm çekirdeği ekstresinde bulunan trans-resveratrolün yaşlanma bulgularını yavaşlattığı ve anti-aging ajan olarak kullanılabileceği belirtilmiştir.

Üzüm çekirdeği ekstresi içeren ürünlerle 4 haftalık bir sürede günde 2 kez kullanımda dermatolojik inceleme sonucunda fotoyaşlanma belirtilerinde düzelme gözlenmiştir.

Üzüm çekirdeği ekstresinin oral alındığı 6 haftalık plasebo kontrollü bir çalışmada ise post-menopozal kadınlarda deri sertliği ve yapısında düzelme sağladığı görülmüştür.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.