1. Anasayfa
  2. Ağrı, Kas - Kemik ve Eklemler, Menopoz, Kadın Sağlığı
  3. Ye ki kemiklerin erimesin!

Ye ki kemiklerin erimesin!

Bu yazı 09 Şubat 2017, Perşembe tarihinde yayınlandı ve 2915 defa okundu

Ye ki kemiklerin erimesin!

Doğru besinleri tükettiğiniz taktirde kemik erimesinin önüne geçebileceğinizi biliyor musunuz?

Özellikle menopoz dönemi sonrasında kadınlarda görülen kemik erimesi felce sebebiyet verecek kadar ciddi bir hastalıktır. Ancak önlem alındığı pek söylenemez.

Halk arasındaki kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, kemikteki protein içeriğinin azalmasıyla iskelette ortaya çıkan kemik kitlesinin kaybı ve kemik dokusunun bozulması sonucu ortaya çıkan bir kemik hastalığıdır. Kemikteki dokular azaldığı için kemiğin dayanıklılığı da azalır ve kırılganlığı artar. Kemik erimesi daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde de rastlanmaktadır.

Kronikleşen sırt ağrıları, boy kısalması, diş eti problemleri ve dişlerin kaybedilmesi, bacak krampları ve eklem ağrıları, omurga bölgesinde kırıklık, kişinin sırtında kamburlaşma ve omuz kısımlarında yuvarlaklaşma kemik erimesinin belirtileri sayılmaktadır. Kemik erimesinin engellemesinde ve tedavisinde en etkili unsur beslenmedir. Tedavide amaç mevcut kemik kitlesinin korunması veya artırılması, kırıkların önlenmesidir. Bunun için de bazı besinlerden faydalanabiliriz.

Doğal yollardan fayda sağlanacak besinler arasında bunlar yer alır:

Kayısı

 Kayısı, yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içerdiği için kemik erimesine ve bu hastalığa bağlı problemlere iyi gelir.

Süt

 Kalsiyum, protein, B2-A-E-D vitaminleri, folik asit, fosfor ve demir kaynağıdır. Kalsiyum, D vitamini ve fosfor ile birlikte kemikleri ve dişleri güçlendirmek için çalışır. Bunların eksikliği kemikleri eritir.

Soğan

 Sarımsakla birlikte enfeksiyonlarla mücadele eder. Kükürt bileşimleri atardamarları korurken soğan aynı zamanda kemik erimesini önler.

Marul

 Sütten bile daha fazla kalsiyum içerdiği söylenen marul, kemik erimesi ve romatizmada faydalıdır. Ayrıca Marulda B, D, E vitaminleri ve demir, sodyum, bakır, iyot, fosfor ve çinko mineralleri de bulunur.

Brokoli

 Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli, adeta bir vitamin deposu. A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olduğu ve çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesine bire bir. Demir, selen, bakır ve potasyum kaynağı olan brokoli içerdiği flavonoidler bakımından bağışıklık sistemini güçlendiren bir özelliğe sahip. Antibiyotik özelliğe de sahip olan brokoli bu yönüyle prostat enfeksiyonuna karşı çok etkin.

Kuru erik

 Fenolik bileşikler ve bor elementi bakımından zengindir. Bor elementi kemik sağlığını koruyan, kemik erimesine karşı koruyucu özelliktedir. Günlük 100 gram kuru erik tüketiminin, günlük bor gereksinimini karşılayabileceği belirtiliyor

Nar özütü

 Flavonoit tipi bileşenler açısından zengin olup oksidatif hasarı önleyici özelliğinin yanında, kemik erimesine neden olan proteolitik enzimleri de azaltıcı etkisi vardır.

Portakal gibi narenciye meyveleri

 C vitamini ve flavonoit yapısındaki bileşenler sebebiyle kemik sağlığı açısından önemlidir. Ayrıca A, K ve E vitaminleri de kemik erimesinin önlenmesine yardımcı olur.

 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.