1. Anasayfa
  2. Uyku Sorunları
  3. Yorgunken beynin sinir hücreleri yavaşlar mı?

Yorgunken beynin sinir hücreleri yavaşlar mı?

Bu yazı 15 Kasım 2017, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 2015 defa okundu

Yorgunken beynin sinir hücreleri yavaşlar mı?

Los Angeles Kaliforniya Üniersitesi’nden Itzhak Fried ve ekibi yaptıkları araştırmada yetersiz veya kalitesiz uykunun beyin hücrelerinin iletişiminde sorunlara yol açtığını keşfetti.


Los Angeles Kaliforniya Üniersitesi’nden Itzhak Fried ve ekibi yaptıkları araştırmada yetersiz veya kalitesiz uykunun beyin hücrelerinin iletişiminde sorunlara yol açtığını keşfetti. Bu araştırmayla kötü bir gece uykusunun neden unutkanlığa ve konsantrasyon düşüklüğüne sebep olduğu açıklanabilir.

 

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'nde yapılan bu araştırmada epilepsili 12 kişinin beynini inceledi. Her birinin epilepsilerini tedavi etmek için beyinlerine elektrotlar implante edildi. Ayrıca bu elektrotlar, araştırmacılara, beyin hücrelerinin çok yorgun olduklarında nasıl davrandıklarını da görmelerini sağladı.

 

Katılımcılar defalarca çeşitli görüntüleri mümkün olan en kısa sürede kategorize etmek zorunda kaldıkları bir test gerçekleştirdiler ve bütün gece uyanık kaldıktan sonra tekrar test yaptılar. Elektrotlardan alınan veri analizi, uyku eksikliğinin nöronların görsel bilgiye daha yavaş tepki vermesine neden olduğunu ortaya koydu. Aynı zamanda beyin hücreleri daha az uyarıldı ve uyarıların iletilmesi her zamankinden daha uzun sürdü.

 

Fried, "Vücudun uykusuz kalmasının nöronların normal çalışmasını bozduğunu keşfettik. " diyor.

Yetersiz uykunun insan beyni üzerinde çok fazla alkol alındığı zamanki etkiye benzer olduğunu söylüyor. 

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.