1. Anasayfa
  2. Beslenme
  3. AÇLIK ZEKAYI GERİLETİYOR

AÇLIK ZEKAYI GERİLETİYOR

Bu yazı 12 Kasım 2010, Cuma tarihinde yayınlandı ve 806 defa okundu

AÇLIK ZEKAYI GERİLETİYOR

Araştırmalara göre, açlık dönüşü mümkün olmayan sağlık sorunlarına yol açabiliyor. En çok da zekayı etkiliyor.

Dünyada her yıl kötü beslenmeye bağlı nedenlerle her yıl 6 milyon kadar çocuğun hayatını kaybettiğini hatırlatan BM Dünya Gıda Programı (DGP), açlığın çocukların öğrenme kapasitesini, çoğunlukla geri dönüşü mümkün olmayan biçimde kötü etkilediğini açıkladı.

Dünyada açlık konulu yıllık çalışmanın sonuçlarını yayınlayan DGP, "Çocukluk döneminde açlık, zihinsel gelişimde geri döndürülemez gecikmeye, entelektüel zaafiyet ve öğrenme kapasitesinde geriliğe neden olabiliyor" ifadesine yer verdi.

Raporda, "Hamilelik dönemindeki ve bebeklik dönemindeki açlık, beyin gelişimi üzerinde önemli ölçüde etkilidir. Bebeklik döneminden sonra, çocukların entektüel gelişimini iyileştirmek mümkün olmakla birlikte, esas olarak kapasiteleri belirlenmiş oluyor" denildi.

Açlık çeken çocukların bir çoğunun, aileleri çalışmalarını istediği için okula gönderilmediklerinin de altı çizilen açıklamada, "Bu çocuklar okula gönderilse bile, açlık, derslere yoğunlaşmalarını engelliyor" ifadesi yer aldı.

DGP, 1990 ile 2000 arasındaki dönemde, okul öncesi çağında açlık çeken çocukların sayısında azalma görüldüğünü ve bu sayının 162 milyondan 135 milyona gerilediği de belirtildi.

REUTERS

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.