1. Anasayfa
  2. Bel ve Sırt Ağrısı
  3. AKILLI TELEFON KULLANIMI DURUŞ BOZUKLUĞU YARATIYOR

AKILLI TELEFON KULLANIMI DURUŞ BOZUKLUĞU YARATIYOR

Bu yazı 10 Eylül 2021, Cuma tarihinde yayınlandı ve 87 defa okundu

AKILLI TELEFON KULLANIMI DURUŞ BOZUKLUĞU YARATIYOR

Duruş bozuklukları sırt, boyun ve dizlerde kronik ağrı, dolaşım sorunları, mide ekşimesi ve sindirim sorunları gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Akıllı telefonların kullanımı ise kişilerin uzun süre yanlış pozisyonlarda durmasına sebep oluyor.

Duruş bozukluğu kişinin vücudunu yanlış ve sağlığa zararlı pozisyonlarda uzun süre tutması sonucu oluşur. Sadece telefon kullanımı sırasında değil, kitap okurken veya masa başı bir işte çalışırken de yanlış duruş alışkanlıkları geliştirebiliriz. Bu gibi alışkanlıkların vücuda zararı genellikle göz ardı edilir ancak ilerleyen yaşlarda çok ciddi sorunlara ve ağrılara yol açabilir.

Uzun süre akıllı telefon kullanımı özellikle boyun bölgesine ciddi bir yük bindirir. Telefonu elimizde tuttuğumuzdan ekrana bakmak için kafamızı öne eğeriz. Bu pozisyon hem bir alışkanlık haline gelir hem de boyun ağrılarına davetiye çıkarır. Bu sorundan kaçınmak için uzun süre baktığımız ekranların göz seviyesinde olması gerekir. 

Duruş bozukluğunun yaratabileceği sorunlar hakkında farkındalığa sahip olmak sizi ciddi ağrılardan kurtarabilir. Sık sık duruş pozisyonunuzu sorgulayın ve zararlı duruş alışkanlıklarınızı değiştirin. Uzun süren kullanım durumlarında akıllı telefon yerine bilgisayarları kullanmayı düşünebilirsiniz veya sık sık kısa egzersizler yaparak duruşunuzu değiştirebilirsiniz.

İlgili aramalar;

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.