1. Anasayfa
  2. Kalp - Damar Hastalıkları, Beslenme
  3. Alıçtan Kalbinize

Alıçtan Kalbinize

Bu yazı 12 Ocak 2016, Salı tarihinde yayınlandı ve 717 defa okundu

Alıçtan Kalbinize

Alıç Amerika, Avrupa ve Türkiye’de yetişebilen bir bitkidir. Son zamanlarda da adını sıkça duyar olduğumuz alıç, tam bir kalp dostudur. Alıç bitkisi kalp yetmezliğine, sinir sistemine, damar sertliğine ve tansiyon düşürmeye iyi geliyor.

Güçlü antioksidan özelliğine sahip alıçın, damar tıkanıklıklarından koruduğu, damar sertliğinin giderilmesinde ve kolestrolün düşürülmesinde oldukça etkili olduğu belirtildi.

Alıçın yüksek tansiyonu düşürme, hızlı nabız atışını koroner atardamarları açarak yavaşlatma, kalbin pompalanmasına yardımcı olma, sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları giderici etkisinin olduğu bildirildi.Gazi Üniversitesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu,  yaptığı açıklamada, alıçın yüzlerce yıldır etkileri nedeniyle geleneksel tıbbın vazgeçilmez bitkisi olduğunu söyledi.

Yüksek tansiyonu düşüren alıçın, hızlı nabız atışını koroner atardamarları açarak yavaşlattığını belirten Uslu, kalp kaslarını beslediğinden dolayı kalbin pompalanmasına da yardımcı olduğunu dile getirdi.

 

"Alıçın kalp hastalarına faydası aynı zamanda vücutta biriken ve ödem olarak adlandırılan sıvıların atılması, idrar söktürücü etkileriyle de kendisini gösterir. Bu nedenlerle alıç kalp yetmezliği olanların mutlaka kullanması gereken bir bitkidir" ifadelerini kullanan Uslu, sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları giderici etkileri olduğuna vurgu yaptı.

Alıç içerisinde bol miktarda flovonoid vardır ve buda alıça yüksek bir antioksidan özellik kazandırır. Günümüzde alıç meyve, çay ve gıda takviyesi şeklinde bulmak mümkün.

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.