1. Anasayfa
  2. Cilt Sorunları, Sağlık ve Güzellik, Cilt Güzelliği
  3. Cildiniz Yağlımı? Avantajda Sizde Dezavantajda

Cildiniz Yağlımı? Avantajda Sizde Dezavantajda

Bu yazı 20 Ocak 2015, Salı tarihinde yayınlandı ve 1217 defa okundu

Cildiniz Yağlımı?  Avantajda Sizde Dezavantajda

Yağlı bir cildiniz mi var! Yağlı cilt yapısına sahip olanların hem avantajlı yanı, hem de dezavantajlı yanları vardır. Cildin yağ tabakası cilde yumuşaklık sağlar ve kırışıklıkların oluşumunu geciktirir. Bu bir avantajdır. Ama diğer taraftan cildin fazla yağ üretmesi, gözeneklerin tıkanması ve komedonların çoğalmasına neden olur. Eğer komedon temizliği yapılmazsa bu yağlar oksitlenerek kabarır ve hatta iltihaplı sivilce, akne' ye dönüşür ve problemli cilt olur.

Özellikle yaz aylarında terle birleşince komedonlar tahriş olur ve güneş lekeleri çoğalır. Dolayısıyla yağlı cilt yapısına sahip olanların güneşe çıkmadan evvel yaz bakımıyla ciltlerini hazırlamaları komedon temizliği yaptırmaları önemli ve doğru karardır.

Günümüzde, yani son yıllarda yağlı cilt yapıları çoğaldı ve problem ciltlere dönüştü. Bunun nedeni genetik etken, içsel etken ve dışsal etkenlerden dolayı yağlı cilt yapılarında artış gösteriyor. Yağlı cilt yapıları daha fazla artış göstermesi nedenine gelince, ciltler genetik etkenlerin yanı sıra en çok içsel etkenlerden dolayı çoğalma gösteriyor. Hormonel sorunlar, stres, yanlış ve katkı maddeli gıdalar bunların başında. Dışsal etkenlere gelince de, iklim değişimi, güneş ışınları, soğuk, sıcak, çevre kirliliği, kapalı ortamlarda klimalar, suni hava soluma gibi etkenler yağlı cilt yapılarında artış göstermesi ve cilt bozulmaların nedenleri olarak sıralayabiliriz.

GÜNEŞ KREMLERİ NASIL OLMALIDIR? 

Yağlı cilt yapısına sahip olanlar, cildine uyum sağlayan güneş koruyucu kremi bulmakta zorluk çekerler. Çoğu güneş koruyucu kremlerin içeriği, yapısı yoğundur ve bu tür içerikli ürünleri kullanmamaları gerekir. Çünkü, yağlı cilt yapısına daha fazla yağ üretmesine sebebiyet verir, komedonlar fazlalaşır ve akneye dönüşür. Doğru güneş koruyucu krem seçimi, jel kıvamın da su bazlı likit 50 faktörlü olmalıdır. Jel ve su bazlı likit olan güneş koruyucular yağ içermez ve cilde iyi nüfuz ederek uyum sağlar.

 

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.