1. Anasayfa
  2. Çocuk - Bebek Sağlığı
  3. Çocuğunuzun Sağlığı Okula Hazır mı ?

Çocuğunuzun Sağlığı Okula Hazır mı ?

Bu yazı 12 Eylül 2014, Cuma tarihinde yayınlandı ve 889 defa okundu

Çocuğunuzun Sağlığı Okula Hazır mı ?

Anasınıfına normal başlama yaşı 4 olmasına rağmen, 2-3 yaşında kreşe başlayacak olan çocukların da muayene edilmesi gerekiyor. Duymayan öğrenci öğrenemez kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Cevdet İzmirli, okul çağındaki öğrencilerin, mutlaka duyma testinden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

İzmirli, "İyi duymayan öğrenci derslerinde başarılı olamayacağı gibi arkadaş çevresiyle de uyum sağlayamaz" dedi. İzmirli, yaptığı açıklamada, iyi duymayan öğrencinin aslında bunu belli edebileceğini, veli ve öğretmenlerin dikkatli olması durumunda bunu anlayabileceğini belirtti. Duyma kaybı olup da yeni okula başlayan öğrencilerin okula gitmek istemeyeceğini, okulda huzursuzluk yaşayabileceğini ifade eden İzmirli, "Çocuğunuzun oku la gitmemek istemesinin nedenleri arasında işitme kaybı yaşaması da olabilir. Evde ise yüksek sesle müzik dinlemesi ve televizyon izlemesi yine duymadığının bir belirtisi olarak değerlendirilebilir "dedi. Okulların bütün çocuklar için açılmasına sayılı günler kala, ebeveynler önlük, kitap, defter gibi kırtasiye hazırlıkları yaparken çoğu zaman önemli bir noktayı gözden kaçırıyor: Çocuğun sağlığı okula hazır mı? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Ela Tahmaz, çocukların anasınıfına başlangıcından itibaren her sene doktor kontrolünden geçmesi ve eksik aşılarının yapılmasının önemine dikkat çekiyor.

Okul öncesi muayenede aşılarının yapılmasının önemli bir fırsat olduğunu belirten Dr. Fatma Ela Tahmaz "Okul çağı çocuklarının her sene ayrıntılı bir muayeneden geçmeleri gerekiyor. Yaptığımız bu muayeneler çocuklarımızın sağlığı ve okulla ilgili ortaya çıkabilecek sorunları önceden belirleyip çözüme kavuşturmamızı sağlıyor" diyor. 

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.