1. Anasayfa
  2. Beslenme, Sağlık ve Güzellik, Annelik ve Gebelik, Vitaminler ve Mineraller, Çocuk - Bebek Sağlığı
  3. Çocuklara Abur Cubur Yerine Meyve Cipsi Verin

Çocuklara Abur Cubur Yerine Meyve Cipsi Verin

Bu yazı 02 Aralık 2015, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 985 defa okundu

Çocuklara Abur Cubur Yerine Meyve Cipsi Verin

Acıbadem Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Baş. Annelere "abur cubur" olarak nitelendirilen sağlıksız gıdalar yerine çocuklara atıştırmalık olarak meyve cipsleri yapmaları önerisinde bulundu.

Baş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklarda beslenmenin sağlıklı gelecek açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Beslenmenin çocuk, genç ya da yaşlı demeden açlık duygusunu bastırmak veya sadece karın doyurmak olarak düşünülmemesi gerektiğini ifade eden Baş, kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinin sağlıklı olmasına özen gösterilmesini istedi. Her gıdadan uygun miktarlarda alınmasının önemine değinen Baş, özellikle çocukların beslenmesinde "abur cubur" olarak bilinen atıştırmalık çikolata, bisküvi, cips gibi ürünlerin tüketiminin kısıtlanması gerektiğine dikkat çekti.

"Boyu uzayınca kilo verir" demeyin. Anne ve babaların kilolu çocuklarına ilişkin "boy verince kilo kaybolur" gibi yanlış bir inanışa sahip olduğunu belirten Baş, "Çocukluktaki fazla kilolar, ilerideki şişmanlığın göstergesi. Çocuklukta artan yağ hücresi azalmıyor. Kamuoyunda çocuktaki kilo büyüdükçe boya verir deniliyor. Bu durum, çocuktaki yağ hücresini azaltmıyor. Kilo, boya verir çok yanlış bir düşünce. Fazla kilo alımına dikkat etmek gerekiyor" dedi. Öneri: Baş, elmanın, sağlıklı dişler için önemli olduğunu, ayran ve sütün çocuk için elzem gıdalar arasında yer aldığını vurguladı. 

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.