1. Anasayfa
  2. Çocuk - Bebek Sağlığı
  3. Çocuklarda Müzik Eğitimi Zekayı Geliştiriyor

Çocuklarda Müzik Eğitimi Zekayı Geliştiriyor

Bu yazı 16 Mayıs 2008, Cuma tarihinde yayınlandı ve 696 defa okundu

Çocuklarda Müzik Eğitimi Zekayı Geliştiriyor

Küçük yaşta müzik eğitimi almanın zeka gelişimine olumlu katkıda bulunduğu ve hafızayı kuvvetlendirdiği belirlendi. Küçük çocuklarda müzik eğitimi zeka gelişimine olumlu katkıda bulunuyor. Kanadalı bilimadamlarının yaptığı bir araştırma, müzik derslerinin çocukların hafıza ve öğrenme yeteneklerini geliştirdiğini ortaya koydu.

Ruhun gıdası olarak bilinen müzik, zeka gelişimini de olumlu etkiliyor. Kanadalı bilimadamları yaptıkları bir araştırmada küçük yaşta müzik dersleri alan çocukların dil ile matematik gibi alanlarda öğrenme kabiliyetlerinin geliştiğini ve hafızalarının güçlendiğini belirledi.

McMaster Üniversitesinden bilimadamları, bir yıl boyunca müzik dersleri alan ve almayan 4 ila 6 yaşlarındaki çocukları incelemeye aldı. İncelemenin sonucunda müzik eğitimi alan çocukların almayanlara göre hafıza testlerinde daha başarılı oldukları tespit edildi. Müzik eğitimi alan çocukların, dikkatlerini toplamada daha başarılı hale geldikleri de belirlendi.

Kanadalı bilimadamları bu sonuçlardan yol çıkarak, müzik derslerinin bütün ana ve ilkokulların müfredatlarına alınması gerektiği görüşünde.

Daha öncede yapılan bir araştırmada da müzik eğitimi alan çocukların tiyatro eğitimi alanlara göre IQ testlerinde daha başarılı oldukları belirlenmişti.

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.