1. Anasayfa
  2. Hormonal Sorunlar, Diyet & Zayıflama, Çocuk - Bebek Sağlığı, Diyet ve Zayıflama
  3. Çocuklarımız Şişmanlıyor

Çocuklarımız Şişmanlıyor

Bu yazı 31 Ağustos 2015, Pazartesi tarihinde yayınlandı ve 1288 defa okundu

Çocuklarımız Şişmanlıyor

İlerleyen yıllarda şişman çocuklar için durumun daha da kötüleştiğini belirten Graf, "Aşırı kilolu çocuklar ya futbol oynamaya hiç gitmiyor, gitse de kalede kalmayı tercih ediyor. Hareketsizlik çocukların hayatına iyice yerleşti" diye konuştu.

Uzmanlar, hareket azlığı nedeniyle aşırı kilolu çocukların sayısının giderek arttığı uyarısında bulunuyor. Köln Spor Akademisi profesörlerinden Christine Graf Alman haber ajansı dpa'ya açıklamasında, yapılan araştırmaların çok sayıda çocuğun şişmanlık yüzünden motorik becerilerini kaybettiğini ortaya koyduğunu söyledi. Graf, "Şişman çocuklar daha okulun ilk yılında sağlıklı kilolardaki çocuklara kıyasla daha kötü motorik becerilere sahip" dedi.

Köln Spor Akademisi uzmanlarından Christine Graf, çoukların günde 90 dakika fiziksel aktivite yapmasını önerdi. "Bu, sağlıklı bir şekilde yaşlanmak için gerekli" diyen uzman, bu 90 dakikanın en az 30 dakikasının yoğun bir antrenman olması gerektiğini belirtti. Graf, aile ve politikacılara bu egzersiz hedeflerine ulaşmak için çaba gösterilmesi çağrısında da bulundu.

Havuzlar, paten alanları ve bisiklet yolları gibi aktivite alanlarının genişletilerek spor imkanlarının arıtırılmasının bu hedeflere ulaşmadaki önemine de dikkat çekti.

Çocukların özellikle beslenmesindeki yanlışlıklar da obezite riskini arttırıyor. Fasfood yiyecekler,  asitli içeceklerin tercih edilmesiyle bu oran giderek artıyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nin mayıs ayındaki raporunda, 2014 yılında dünya genelinde 1 milyar 900 milyon kişinin aşırı kilolu, bunlarda 600 milyonunun ise obez olduğuna dikkat çekilmişti. Dünya genelindeki aşırı kilolu çocukların sayısı ise 42 milyon olarak saptanmıştı. Örgüt, 1980 yılından bu yana dünya genelinde aşırı kiloluların sayısının iki katına çıktığını açıklamıştı.

 

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.