1. Anasayfa
  2. Beslenme, Sağlıklı Yaşam, Bitkiler
  3. Damar Sertliğine Karşı Nasıl Beslenilmeli?

Damar Sertliğine Karşı Nasıl Beslenilmeli?

Bu yazı 02 Şubat 2016, Salı tarihinde yayınlandı ve 697 defa okundu

Damar Sertliğine Karşı Nasıl Beslenilmeli?

Damar sertliği kalp krizi, beyin kanaması gibi birçok hastalığa sebep olabilir. Bu rahatsızlığa karşı alınabilecek önlemlerden en etkilisi bilinçli ve sağlıklı beslenmek.

Bu rahatsızlığa sahip kişiler düzenli beslenmenin yanında alkol ve sigara kullanmaması, tuzu kesmesi ve tere yağ, yumurta gibi gıdaları fazla tüketmemesi gerekir.

SEBZELERDE BİRÇOK BESİN MADDESİ BULUNUYOR

Damar sertliğine sahip kişiler bol sebze tüketmesi gerekir. Sebzelerin çoğunun içinde yeterli miktarda besin maddesi bulunur.  Kalorileri düşük olan bu gıdalar yüksek miktarda lif içerirler.

ILIK SUYA LİMON KATIN

Sabahları bir bardak ılık suya kattığınız bir kahve fincanı ölçüsünde limon suyu damar sertliğine karşı önlem almanızda yardımcı olur.

MANDALİNA FELCİ ÖNLÜYOR

Mandalina damar sertliğini tedavi etmeye ve bu rahatsızlık sebebiyle oluşabilecek felçleri önlemeye yardımcı olur.

GÜNDE 2 BARDAK SİYAH ÇAY İÇİN

Çay içmek özellikle kadınlarda damar sertliği riskinin azalmasını sağlar. Günde içilen 1-2 bardak çay damar sertliği riskinin yüzde 46 düşürür.

HAFTADA 2 PORSİYON BALIK TÜKETİN

Haftada yenilen 2 porsiyon balık ani ölüm ve koroner kalp hastalığı riskini azalmasını sağlar. Damar sertliği riskine sahip olan insanların mutlaka balık yemesi gerekir.

SİYAH ÜZÜMÜN ÇEKİRDEĞİ KORUYUCU ÖZELLİK TAŞIYOR

Siyah üzümün çekirdeğinde bulunan resveratol maddesi damar sertliğine karşı koruyucu özellik gösterir. Ayrıca bu çekirdek hipertansiyon, kalp krizi ve felç olasılığını en aza indirir. 


Kaynak : Hürriyet

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.