1. Anasayfa
  2. Beslenme, Annelik ve Gebelik, Çocuk - Bebek Sağlığı
  3. Dikkat Eksikliği Olan Çocuklar Omega-3 Tüketmeli

Dikkat Eksikliği Olan Çocuklar Omega-3 Tüketmeli

Bu yazı 16 Kasım 2015, Pazartesi tarihinde yayınlandı ve 901 defa okundu

Dikkat Eksikliği Olan Çocuklar Omega-3 Tüketmeli

İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Birsen Demirel, okulların açılmasıyla çocukların beslenme düzeninde meydana gelecek değişikliğe dikkat çekiyor ve okula gidecek çocukların mutlaka kahvaltı etmeleri gerektiği konusunda anne babalan uyarıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Birsen Demirel. çocukların okula başlamasıyla uyku ve beslenme düzenlerinde yaşanacak değişikliğin, kahvaltının ihmal edilmesine neden olduğunu belirtiyor. Sağlıklı bir okul hayatı için çocukların tüketebileceği besinleri sıralayan Demirel, velilere rehberlik edecek tavsiyelerde bulunuyor.

Kahvaltı yapan çocukların okul başarısının daha fazla; olduğunu gösteren birçok çalışmanın bulunduğunu vurgulayan Demirel, özellikle ilk kez okula başlayacak çocuklarn mutlaka kahvaltı etmeleri gerektiğinin altını çiziyor. Her kahvaltının temel dört besin grubunu içermesini; kahvaltılarda haşlanmış yumurta veya omlet, peynir, bal veya pekmez, tam buğday unu ekmek, mevsimine uygun taze sebze (domates, salatalık vb), zeytin, taze sıkılmış meyve suyu gibi besinlerin mutlaka tüketilmesini öneriyor. Bunun yanında süt, yulaf gevreği ve kuru meyvelerden oluşan bir kahvaltının da besleyici bir öğün olacağını belirtiyor.

Dikkat eksikliği olan çocuklar Omega 3 tüketmeli

Dikkat eksikliği, stres veya hiperaktivite yaşayan çocukların mümkün olduğu kadar doğal, sağlıklı ve Omega 3 yağ asidinden zengin besinler tüketmesini tavsiye eden Yrd. Doç. Dr. Birsen Demirel, "Omega 3'ten zengin besinler, soğuk dip balıklar (somon, sardalya vb), ceviz, kavrulmamış fındık ve badem, semizotu, yeşil yapraklı sebzeler ve balık yağıdır. Çocuğun haftada iki kez balık tüketmesine özen gösterilmelidir. Ayrıca şeker ve şekerli gıdalar (gofret, şekerleme vb), cips, bisküvi, hazır meyve sulan, asitli içecekler tüketilmemelidir" sözleriyle ebeveynleri uyarıyor.

 

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.