1. Anasayfa
  2. Diyet ve Zayıflama
  3. EGZERSİZ YAPMAK İÇİN BAHANE ARAMAYIN

EGZERSİZ YAPMAK İÇİN BAHANE ARAMAYIN

Bu yazı 16 Mayıs 2008, Cuma tarihinde yayınlandı ve 1008 defa okundu

EGZERSİZ YAPMAK İÇİN BAHANE ARAMAYIN

Sporun hayatın her döneminde ihmal edilmeden yapılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar, düzenli spor için 5 nedeni şöyle sıralıyor:

1. Kendiniz için yapmalısınız: Düzenli egzersiz yapan kadınların yüzde 69 u sadece kendi memnuniyetleri için egzersiz yapıyor. Alberta Üniversitesi nde egzersiz psikoloji uzmanı olan Wendy Rodgers a göre; egzersizi ne kadar başkalarını memnun etmek ya da suçluluk duygusunu ortadan kaldırmak için yaparsanız, onu devam ettirmeniz de o denli zor olur.

2. Hedefiniz olmalı: Belirli, uygulamaya geçirmesi mümkün, kısa zamanlı ve ölçülebilir bir hedef koymak sizi başarıya götürür. Örneğin, 6 ay içinde incecik bir vücuda kavuşmak istiyorum gibisinden belirsiz ve büyük hedefler yerine, 6 haftada 38 bedene düşmek istiyorum tarzında bir hedef belirlemek yararınıza olacaktır.

3. Bir program izlemelisiniz: Egzersiz yapmadan önce kendinize bir program belirlerseniz, ona bağlı kalmanız daha kolay olur. Bir egzersiz sınıfına kaydolmak ya da egzersiz videolarıyla çalışmak işinizi kolaylaştırır.

4. Tartıyı düşünmeyin: Egzersiz sevenler, başarınızı tartıyla değil, giysilerinizin üzerinize nasıl olduğuyla ölçün. İbrenin sürekli istediğiniz rakamı göstermesini beklemek caydırıcı olabilir. Tartı hemen o an desteklemese de, egzersizin ardından kendinizi daha ince hissedeceksiniz.

5. Başarınızı hissedin: Egzersiz sevenlerin yüzde 35 inden fazlası, gözlerinde başarıyı canlandırmalarının, başarının anahtarı olduğunu söylüyor. Amerikan bayanlar futbol milli takımının spor psikolojisi danışmanı Colleeen Hacker a göre; terin tadını dudaklarınızda hissetmek, raketin topa vurduğu zamanki sesi duymak gibi durumlar; canlı, kontrol edilebilir ve duygusal anlamda etkili görüntüleri gözünüzde canlandırır.

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.