1. Anasayfa
  2. Cinsel Sağlık, Kadın Sağlığı, Çocuk - Bebek Sağlığı
  3. Embriyo Nakli (Embriyo Donasyonu)

Embriyo Nakli (Embriyo Donasyonu)

Bu yazı 27 Temmuz 2015, Pazartesi tarihinde yayınlandı ve 1979 defa okundu

Embriyo Nakli (Embriyo Donasyonu)

Embriyo donasyonu nedir?

Hem kadında hem erkekte sperm ve yumurta ile alakalı çeşitli eksikliklerin olması durumlarda uygulanan bir çeşit tedavi yöntemidir.

Yumurta ve sperm başka kişi veya bankalardan alınarak döllenmesi sağlanır. Bu işlemin ardından geliştirilmesi sağlanarak anne adayına nakil edilmesi sağlanır. Bu işlem için yine yumurta nakli ve sperm naklinde olduğu gibi, kişilerin kendi fiziki ve etnik özelliklerine uygun olacak bağışçıların seçilmesi sağlanır.

Embriyo nakli genetik açıdan her ikisine ait olamayacak bir bebek olsa bile, kadının hamilelik duygusunu yaşaması, doğum olayını çiftin gerçekleştirip beraber paylaşacağı ve yine bebeğini kendisinin emzirebilmesi gibi her kadının tatmak istediği özel ve eşsiz duyguları yaşama olasılığını çiftlere sunmaktadır.

2 ) Embriyo donasyonuna hangi durumlarda başvurulur?

Embriyo donasyonu, kadında ve erkekte üreme hücreleri ile alakalı sorunların bulunması durumunda embriyo donasyonu tedavisi yapılması için başvurulur. Embriyo donasyonu tedavisi görmek amacı ile anne adayının bütün sağlık tarama testlerini yaptırması en önemli koşullardan biridir. Bu testler sonucunda, kadının hamileliğe uygun olup olmadığına bakılır. Kadının yaşı 40 yaşından büyük ve erkekte azospermik durumlarda daha çok embriyo donasyonu tedavisi uygulanmaktadır. Aynı şekilde embriyo donasyonu 40 yaşından büyük ve bekar bayanların çocuk sahibi olmak için başvurdukları tüp bebek tedavisidir.

3 ) Embriyo donasyonunda yumurta için yumurta donorünün seçimi nasıl yapılır?

Yumurta bağışında bulunacak olan kişinin, ailenin özelliklerine göre kan grubu ve fiziksel özellikleri göz önüne alarak, detaylı bir araştırmanın ardından seçilerek belirlenir. Yumurta donorünün genç ( 20 yaş ile 29 yaş) sağlıklı ve doğurgan olması seçim kriterleri arasında en sık dikkat edilen ve en önemli olan konudur. Bknz: http://kibrisvetupbebek.com/embriyo-nakli-nedir

 

4 ) Embriyo donasyonunda sperm için banka sperminin seçimi nasıl  yapılır?

Tedavi için seçilecek olan banka spermi, ailenin istekleri ile alakalı olarak fiziksel özellikler ve kan grubu göz önüne alınarak, çok dikkatli bir şekilde bankamızdan seçilerek yumurta donorünün yumurta bağış günü sağlanmış olan yumurtalar ile birleştirilmektedir.

Banka spermleri yurt dışında gerekli olan bütün testleri yapılmış, dölleme fonksiyonu oldukça yüksek, sayı, hareketlilik ve morfolojik açısından çok iyi standartta sağlıklı ve kaliteli numunelerdir.

5 ) Embriyo donasyonu tedavisi öncesi gerekli olan testler nelerdir?

Embriyo donasyonu tedavisine başlamadan önce bayanlara

      FSH,

      LH,

      E2

      PRL

      TSH,

      T3,

      T4,

      Açlık Kan Şekeri,

      Tam Kan Sayımı,

      HbsAg, ,

      Anti-HCV,

      HIV

 testlerinin yapılmalıdır.

Erkek için sadece

      HbsAg,

      Anti-HCV,

      HIV testleri istenir.

Bütün testler aç karnına yaptırılır. Testlerin kullanım için geçerlilik süresi 6 aydır. 

6 ) Kıbrısta embriyo donasyonu tedavisinin aşamaları nelerdir?

Embriyo donasyonu tedavisi esnasında, yumurta bağışı yapacak olan donorün tespit edilmesinden sonra, anne adayının adet döngüsü ile başlanır. Hastanın adet görmemesi halinde, adet düzenleyici ilaçlarında desteği ile donör ve hastanın adet döngüleri uydurulur ve tedavi hazırlığına başlanır.

Tedavide anne adayının rahminin hamileliğe hazırlanması için belirlenen ilaç programı ile beraber tedaviye hazırlanır. Bu süreç ortalama 15 ile 17 gün civarında sürmektedir. Bu süreç içerisinde hastanın rahim cevabının değerlendirilmesi için, hastanın belirli günlerde muayenesi istenerek çıkan sonuçlara bakılarak, ilaç programında değişiklik yapılabilir.

Embriyo donasyonu tedavisinin Kıbrıs süreci 3 gündür.

Kıbrısta gerçekleştirilen embriyo transferinin ardından 12 gün sonra kanda ßHCG ( hamilelik hormonu ) değerlerine bakılarak hamilelik olup olmadığına bakılır.

7 ) Embriyo donasyonu tedavisinin başarı oranları nelerdir?

Embriyo donasyonu uygulanan donasyon tedavileri içerisinde en başarılı olan tüp bebek yöntemidir. Bu tedavi esnasında yumurtalar genç, sağlıklı ve doğurgan anneler tarafından tedarik edilir. Spermler çok kaliteli numunelerdir. Bu sebepten dolayı da edile edilecek olan başarı oranı yaklaşık % 70 civarındadır.

İlgili aramalar;

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.