1. Anasayfa
  2. Annelik ve Gebelik, Çocuk - Bebek Sağlığı
  3. Gebelikte Fıstık Tüketimi Bebek İçin Faydalı

Gebelikte Fıstık Tüketimi Bebek İçin Faydalı

Bu yazı 31 Mart 2015, Salı tarihinde yayınlandı ve 1047 defa okundu

Gebelikte Fıstık Tüketimi Bebek İçin Faydalı

Doktor Osman Aytaç, gebelik döneminde fıstık tüketimin bebeğin gelişimini olumlu yönde etkilediğini belirtti.

Fıstığın tüketim miktarının da önemli olduğunun altını çizen Aytaç, "Başlangıcından sonlanmasına kadar 38-42 hafta yani 280-290 gün olan hamilelik süreci özellikle ilk üç ay annenin beslenmesi, annenin kendisi ve bebek yönünden çok önemlidir.

Beslenmenin kalite ve kalitesi, annenin genetik özellikleri, beslenme alışkanlıktan, yoğun stres, uykusuzluk, çevre kirliliği, GDO'lu gıdalar, hormon bozuklukları, radyasyon ve benzeri etkenler, değişken bağışıklık sorunları, hareketsizlik, enfeksiyonlar hem bebek ve hem de anne sağlığını etkileyen faktörlerdir'" diye konuştu.

Dr. Osman Aytaç, "Diyabetik anne ve gebeliğinde kan şekeri düzensizlikleri oluşan anneler, yoğun alerji problemi yaşayan anneler, tiroid sorunu yaşayan anneler ile değişik metabolik sorunları ve kalp ve solunum sistemi sorunları, böbrek sorunları olan anneler, ağır enfeksiyon,  çeşitli bağışıklık sistemi düzensizlikleri, anne ve bebek beslenmesini olumsuz etkiler" dedi.

Aytaç. "Kalsiyumdan zengin süt, yoğurt, peynir, yeşil yapraklı sebzeler tüketilmeli, yağı alınmış süt ve yoğurt tercih edilmelidir. Protein ihtiyacı için balık, yağsız et, baklagiller tüketilmelidir. Sindirim sisteminin düzenli çalışması için lifli gıdalar kepek ekmeği önerilir. Bebek için gerekli olan folik asit taze yeşil sebzelerde bol bulunduğu için bunlar fazla tüketilmelidir" dedi.  

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.