1. Anasayfa
  2. Grip - Soğuk Algınlığı
  3. Grip Aşısı Mevsimi Geldi, Çattı

Grip Aşısı Mevsimi Geldi, Çattı

Bu yazı 08 Ekim 2014, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 1429 defa okundu

Grip Aşısı Mevsimi Geldi, Çattı

Değişecek iklimle birlikte salgın hastalıklarda hafif hafif sinsi yüzünü gösterdiğinde "Grip mi oldum, nezle mi? Aşı olayım mı, olmayayım mı?" ikilemleri tekrar gündeme geliyor İSTANBUL Üniversitesi Tıp Fakültesi Viroloji ve immünoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Badur ile aynı bölümde görevli ve Ulusal enflüanza Referans Laboratuarı Koordinatörü Dr. Meral Akçay Ciblak, konu ile ilgili merak edilenleri anlattı.

Grip Aşısı Olmak İçin Doğru Zaman "Eylül ayında grip aşısı olmadım. Sonrasında aşı olunmaz" düşüncesi doğru değildir çünkü grip aşısı sezonu kasım ayının başlangıcından nisan ayının sonlarına kadar uzayabiliyor. Önerilen 'sezon başlamadan aşı olunmasıdır yani Ağustos ayı sonlarıdır. Çünkü grip aşısı etkinliğini gösterebilmesi için 10-15 gün kadar bir süre geçmesi gerekir. Salgın döneminde aşı olduğunda bu süreç geçmezse bağışıklık oluşamadığı için gribe yakalanma riski olabilir. GRİP AŞISINDA DERİ-İÇİ UYGULAMA SİSTEMİ Deri bağışıklıkta önemli bir rol oynar.

 

Daha güçlü ve kolay bağışıklık sağlamak için önemli bir enfeksiyon hastalığı olan gribe karşı deri-içi aşı geliştirildi. Mevsimsel Grip Aşısı uygulama oranlan, bazı yaş gruplarında hala beklenenden düşük düzeyde kalıyor. Yeni, kullanımı kolay ve iğnesi yok denecek kadar küçük bir grip aşısı kullanımının daha yüksek aşılanma oranlan için destek sağlayabilmesi olası bir yeniliktir. Bu açıdan yeni deri-içi grip aşısı geliştirilmiştir. Sadece küçük bir dokunuşla gripten korunmak artık mümkündür. KİMLER mutlaka aşı olmalı? Dünya Sağlık Örgütünün sağlık otoriteleri kendi ülkelerinde 'gribe yakalandığı zaman risk oluşturacak gruplan 'belirler. Diyabet, astım. kalp, tansiyon ve kronik hastalığı olan. 65 yaş üstü kişiler gripten sağlıklı kişilere oranla daha fazla etkilenecek riskli gruplar arasındadır.

 

İşte bu kesimlerin aşılanması hem Türkiye'de hem Avrupa ülkelerinde ücretsiz uygulanıyor. Ancak bu konuda 2004 yılından bu yana yeterli başarı elde edilememiş. Yapılan anket çalışmalarında bu insanların ancak %10'nun aşılandığı saptanmış. Özellikle risk gruplarından 100 kişiden 10'u kendisine ücretsiz aşı olanağı sağlandığını bilmiyor ya da önemsemiyor. Böyle bir imkanın Sağlık Bakanlığı tarafından kendilerine sunulduğunun farkında bile değiller. Bu sebeple hekimlerin de bu konuyu büyük ölçüde önemsemesi, halkı bilgilendirmesi gerekiyor.

 

Gribe karşı mucizevi bir tedavi yok grip salgını olduğu dönemlerde diğer solunum yollan enfeksiyonları da gündeme geliyor. Grip semptomları başladıktan sonraki ilk 48 saat içinde tedavide antivirallerinin ilaçların kullanılması gerekiyor. Antiviraller oldukça kısıtlı ve karşı direnç gelişimi hızlıdır.

 

Dünyanın herhangi bir yerinde antiviral ilaçlara karşı direnç kazanmış bir virüs bütün dünyada yaygın hala gelebilir. Bu durumda elimizde olan antiviraller etkinliğini yitirdiği için çok dikkatli olmak gerekiyor. Bunun için de Dünya Sağlık Örgütü, antivirallerin ancak hastaneye yatan ağır vakalarda, riskli bireylerde uygulanmasını uygun görüyor.

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.