1. Anasayfa
  2. Annelik ve Gebelik, Çocuk - Bebek Sağlığı
  3. Hamilelere Müjde

Hamilelere Müjde

Bu yazı 05 Eylül 2014, Cuma tarihinde yayınlandı ve 2107 defa okundu

Hamilelere Müjde

Anne karnındaki bebeğin down sendromu olup- olmadığı, genetik bir hastalığının bulunup bulunmadığını belirleyen 'Harmony Prenatal Test: Girişimsel Olmayan Doğum Öncesi Tanı Testi', Antalya'da yapılmaya başlandı.

Önceleri ABD'den 3 haftada gelen test sonuçları, 1 haftada elde edilecek. Yıllardan bu yana lalasemi hastalığının tedavisine yönelik çalışmalar yürüten Çocuk Hematoloji ve Genetik Uzmanı Prof.Dr. Duran Canatan tarafından kurulan Antalya Genetik Hastalıkları tanı merkezi, ABD faaliyet gösteren merkezle protokol imzaladı. Varılan anlaşmayla anne adaylarının doğum öncesi tüm tarama testlerine alternatif olan Harmony Prenatal Test, Antalya Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi'nde yapılmaya başlandı. Uygulamayla ilgili bilgi veren Prof.Dr. Duran Canatan, şöyle dedi: "Anne adaylarına, gebeliklerinin ilk haftalarında doğacak bebekte down sendromu ve birtakım genetik hastalıkların yanı sıra, kromozom bozuklukları olup olmadığını öğrenmek için bazı testler uygulanır.

 

 İlk testlerde risk görülürse bebeğin yaşadığı amniyon sıvısından veya kordon kanından örnekler alınarak, testlere tabi tutulur." SONUÇLAR 1 HAFTADA ALINIYOR Yapılan tüm testlerin bebeğe doğrudan müdahale etmeden gerçekleştirilebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Canatan, şöyle devam elti: "Girişimsel Olmayan Doğum Öncesi Tanı Testi sadece anne kanı alınarak, bebeğin alanına hiçbir müdahale yapılmadan gerçekleştirilen bir test. Bizden önce bu testi bazı laboratuvarlar, bazı medikal şirketleri yaptırıyordu. 3 bin TL, 4 bin TL gibi rakamlarla yapılan bu testlerin sonuçları, ABD'den 3 haftada geliyordu. Bizim yaptığımız protokol ile aradaki aracı şirketleri ortadan kaldırdık.

 

Sonuçlar l haftada elimizde oluyor. Üstelik ödenen ücreti 1500 TL'ye kadar indirdik."Tarmony Prenatal Testi'nin dünya üzerinde ABD, Kanada, Çin ve Almanya olmak üzere 4 ülkede yapıldığını sözlerine ekleyen Prof.Dr. Canatan, "Uzun araştırmaların ardından ABD'nin California Eyaleti'nde bulunan Arizona Laboratuvarları’nda yapılan testleri daha güvenli bulduk. Bu nedenle burayla görüşmelere başladık ve protokol imzaladık. Artık ABD ile Antalya arasında Girişimsel Olmayan Doğum Öncesi Tanı Testi ağı kurduk.

Anne adayları uzun beklemelere, bebeklerinin anne karnındaki yaşam alanlarına müdahale ettirmeden birçok genetiksel hastalığın olup olmadığını sadece kendi kanını vererek 1 hafta içinde öğrenebilecek" diye konuşlu.

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.