1. Anasayfa
  2. Annelik ve Gebelik
  3. HAMİLELİKTE C VİTAMİNİ

HAMİLELİKTE C VİTAMİNİ

Bu yazı 26 Haziran 2004, Cumartesi tarihinde yayınlandı ve 1033 defa okundu

HAMİLELİKTE C VİTAMİNİ

Hamilelik ve yüksek tansiyonla ilgili bir toplantıda açıklanan raporda, C vitamini eksikliğinin damar sertliğine yol açtığı belirtildi.

Hamile kadınlarda C vitamini eksikliğinin damar sertliğine yol açarak preeklampsiye (tansiyon artışıyla üre yükselmesi) yol açabildiği saptandı.

Uzun zamandan beri C vitamininin preeklampsi riskini azalttığının bilindiğini anımsatan bilim adamları, yeni araştırmayla bunu bilimsel açıdan kanıtladıklarını söylediler. Fareler üzerinde yapılan deneylerden alınan sonuçları açıklayan uzmanlar, hamilelerde C vitamini eksikliğinin damarlarda esnekliği yok ettiğini, hamile olmayanlarda aynı sonucun ortaya çıkmadığını söylediler.

Pittsburgh Üniversitesi Magee-Womens Araştırma Enstitüsü uzmanlarından Dr. James M. Roberts, C vitamini eksikliğinin hamilelerde damarlar üzerindeki olumsuz etkisinin, preeklampsi riskinin ilk işareti olduğunu belirtti. Preeklampsi geçiren kadınların, hamilelikten sonra da bazı hastalıklara yakalanma riski taşıdıklarına işaret eden uzmanlar, risk grubunda özellikle 25 ve 35 yaş civarında yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve böbrek rahatsızlıklarının görülebileceğini söylediler.

Uzmanlar, her 6 dakikada bir kadının hamileliğin yol açtığı zorluklardan öldüğünü, dünyada her yıl 3 milyon kadının yüksek tansiyondan kaynaklanan peeklamsiye yakalandığını bildirdi.


Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.