1. Anasayfa
  2. Tamamlayıcı Tıp, Diyet & Zayıflama, Beslenme, Sağlık ve Güzellik, Diyet ve Zayıflama, Sağlıklı Yaşam, Bitkiler, Fitoterapi
  3. Hastalık kondurmayan bitki: Kuşkonmaz

Hastalık kondurmayan bitki: Kuşkonmaz

Bu yazı 27 Temmuz 2016, Çarşamba tarihinde yayınlandı ve 2140 defa okundu

Hastalık kondurmayan bitki: Kuşkonmaz

Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger 'Yeşil kuşkonmaz öncelikli olarak antioksidan ve folik asit yönünden zengin ve ayrıca iyi bir C Vitamini ve K vitamini kaynağıdır' diyor.

Kuşkonmaz çok alışkın olmadığımız, fakat aslında günlük beslenmemizin içerisinde olması gereken harika bir sebzedir.

Yaklaşık 5000 yıl önce Mısırda yetiştirilmiş olan kuşkonmazın yüzlerce farklı çeşidi vardır. 

YEŞİL KUŞKONMAZ ANTİOKSİDAN

Kuşkonmazın en yaygın çeşidi yeşil iken; daha nadir bulunan beyaz ve mor kuşkonmaz da yenilebilir çeşitlerindendir. Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger 'Yeşil kuşkonmaz öncelikli olarak antioksidan ve folik asit yönünden zengin ve ayrıca iyi bir C Vitamini ve K vitamini kaynağıdır' diyor. 5 çubuk Kuşkonmaz: 25 kalori enerji içerir. Yani çok besleyici olmasının yanı sıra çok da hafiftir, kilo verme diyetlerinde rahatlıkla tüketilebilir.

DİYABET HASTALARI İÇİN YARARLI

Özger'e göre; glisemik indeksinin düşük, posa içeriğinin yüksek olmasından dolayı kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olan kuşkonmaz, diyabet hastaları için oldukça yararlıdır. Tüm bu faydalı özelliklerinden dolayı şeker hastaları kuşkonmazı düzenli olarak tüketmelidir. İyi bir antioksidan kaynağıdır ve kanser, katarakt ve diğer göz sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir.

 

Bu içerik için henüz yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.