Hekimce - Örnek Doktor Profil Resmi

Yrd. Doç. Dr. orhan dalkılıç

Göğüs Hastalıkları

1 Soru Soruldu
%100 Cevaplandı
Soru Cevaplar
RE
Resul Emen
Merhaba hocam öncelikle iyi günler kolay gelsin kendim bronsektazi hastasıyım 2018 yılda ameliyat oldum ve sol alt lob alındı su anda kontroller aşamasında çekildiğim filmde aşağıdaki gibi olup korku ve endişe içindeyim lütfen aydinlata bilirmisiniz teşekkürler.. Trakea ve mediasten orta hattadır. Kalp normal boyutlarda izlenmiştir. Perikardial effüzyon ile uyumlu görünüm saptanmamıştır. Ana vasküler yapıların değerlendirilmesinde; aorta çapı normal olarak değerlendirilmiştir. Mediastende patolojik boyutlu LAP saptanmadı. Bilateral plevral effüzyon saptanmamıştır. Sol bazomedialde hava bronkoghramı içeren konsolide alan izlendi. Sol akciğerde multipl sayıda multisentrik yerleşimli mikronodüler dansite artışı izlendi Sol akciğer boyutu azalmıştır. Sol akciğer inferro lobda noktasal tarzda cerrahi klips materyalleri izlendi. Sağ akciğer boyutu artmıştır (kompansatuar hipertrofi ) İnceleme alanına giren kemik yapılarda acil patoloji izlenmedi IVKM sonrası patolojik kontrast tutulumu saptanmadı
Cevabı gör ▼

Cevap:

Merhaba Resul bey,

Çekilen filmin sonuçlarını paylaştığınız için teşekkür ederim. Sonuçlara dayanarak şu ana kadar izlenen durumu değerlendirmeye çalışayım.

Sol akciğerinizde bazı değişiklikler ve bulgular tespit edilmiş gibi görünüyor. Sol akciğerde hava bronkogramı içeren konsolide bir alan ve multisentrik yerleşimli mikronodüler dansite artışı gözlenmiş. Sol akciğer boyutunun azaldığı, sol inferolobda cerrahi klips materyallerinin izlendiği ve sağ akciğer boyutunun arttığı belirtilmiş.

Bu bulgular, önceden geçirdiğiniz bronşektazi ameliyatı sonrasında oluşan değişikliklerle ilişkili olabilir. Ameliyat sonrası oluşan sol akciğerdeki değişikliklerde kompansatuar hipertrofi ve cerrahi klips materyalleri gözlemlenmesi oldukça yaygın bir durumdur.

Ancak, bu bulguların tam olarak değerlendirilmesi ve tedavi planının belirlenmesi için bir uzmana başvurmanız önemlidir. Uzman, çekilen filmleri ve bulguları detaylı bir şekilde inceleyerek size uygun bir tedavi planı oluşturacaktır.

Endişenizi anlıyorum ancak bu bulguların doğru bir şekilde değerlendirilmesi için bir uzmana danışmanız önemlidir. Umarım sağlık durumunuzla ilgili doğru tedaviyi alır ve durumunuzu iyileştirirsiniz. 

Geçmiş olsun dileklerimle.