Hekimce - Örnek Doktor Profil Resmi

Yrd. Doç. Dr. mustafa altundağ

Kadın Hastalıkları ve Doğum

41 Soru Soruldu
%10 Cevaplandı
Soru Cevaplar
YEG
Yunus Emre Gülsen
19 yaşında 1.65 boyunda 63 kilo ağırlığında kadın cinsel ilişkiye girdik boşalma olmadı hiç bir şekilde dışarı boşaldım adet döngüsü geçen ay 30 günde oldu ondan önce 29 ondan önce 28 bu ay 30 oldu aferin ilacı içmişti dün ağrısı oldu ama kesildi adet olamadı acaba sorun mu var yoksa ilacın etkisinden olabilir mi ilişkiye geçen adet olmadan önce de girmiştik ilk değildi yardımcı olursanız teşekkür ederim
Cevabı gör ▼

Cevap:

ET
Erdem Tunç
Merhaba ben kız arkadaşım ile ilişkiye girdik. Kondom kullandık. Ama boşaldıktan sonra kondom çıktı ve sürtünme oldu . Penisin ucunda sperm olabilir diye korktuk ve 1 gün sonra Ella hapı aldık. Daha sonra Ella hapını aldıktan 1 gün sonra adet oldu. Ama çok korkuyoruz. Kız arkadaşım su an adet olmasini bekliyoruz ama daha olmadı çok korkuyoruz lütfen bilgilendiriniz bizi
Cevabı gör ▼

Cevap:

Merhaba Erdem bey.

 

Bilgilendirme adına yakında sistemizde aktif olacak kadın doğum uzmanımıza danışabilirsiniz.

SA
Simay Aydoğdu
Merhabalar yaşım 21, kilom 54, boyum 1.60. Öncelikle şöyle başlamak istiyorum çok düzenli adet görürüm ve döngüm 28 günde bir olur bu çok nadir de olsa 29 günde bir de olabiliyor. Ben eşimle adetimin son günü olan 6 Martta korunmasız cinsel ilişkiye girdim. Ama vajinaya boşalma kesinlikle olmadı. Bu korunmasız cinsel ilişkiden 22 saat sonra, yani ertesi gününde 7 Martta, ertesi günü hapı olan tek dozluk norlevo hapı kullandım. Herhangi bir miğde bulantısı, baş dönmesi falan olmadı. Ama hesaplamalara göre yumurtlama dönemim olan 13-14-15 Mart tarihlerinde çok az bir miktarda kahverengi hafif kanlı bir akıntı geldi. Adet olmam gereken tarih 27 Marttı ve adetim 4 gün gecikti. 31 Martta adet oldum ve 7 gün sürdü. 1-Acaba gebelik söz konusu olabilir mi? 2-Bu olanlar kullandığım hap yüzünden mi oldu? 3-Gebelik riski ilişkiye girdiğim dönemlerde var mıdır? 4- İlişkiye gireli 7 hafta oldu idrar testi yapsam doğru sonucu alır mıyım? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler. Cevabınızı bekliyor olacağım.
Cevabı gör ▼

Cevap:

Pınar Çalış
Hocam 2 aydır farkında değildim. Düzensiz adet kanaması ve saç kirpik dökülmesi oluyo şiddetli adet kanaması geçiriyorum 2 aydır ağrılı vaziyette. Rahim kapanması şüpheliyim. Haftaya salı kadın doğuma gideceğim. Aç tok nasıl gitmeliyim ve Bi süredir de sigara içiyordum. Rahim kapanması şüphem doğru mudur ve kapanmış mıdır? Neden olur birde? Teşekkürler 26 yas 1.63 boy 100 kg
Cevabı gör ▼

Cevap:

Gül Öz
Merhabalar, hocam. 19 yaşındayım, 167 boy 80 kiloyum. 17 yaşlarındayken polistik over teşhisi kondu ama ilaca gerek olmadığını söyledi doktorum. 1 yıl sonra da adet düzensizliğm başladı, yüzümde aşırı sivilceelneme oldu. Ve kıllanmam da üst düzeyde. Tekrar doktora gittim Diane35 yazdı. Ve bunu kullanırken kıllarımı almamaı yoksa daha siyah ve daha sert çıkacağını söylrdi. Başka bir doktor ise kıllarımı almamı zaten bu hapın çıkarmayacığını söyledi. Ne yapmalıyım, yardımcı olabilir misiniz?
Cevabı gör ▼

Cevap:

Can Özaylak
Merhaba, 12 aralıkta saat öğleden sonra 2-2 buçuk civarlarında partnerimle sürtünme yoluyla ilişki yaşadık herhangi bir boşalma veya penetrasyon olmadı fakat günün akşamında yaptığımız araştırmalara göre zevk suyundan küçük de olsa hamile kalma ihtimalinin olduğunu öğrendik. Oldukça endişeliyiz ve ertesi gün hapının yan etkilerinden dolayı alıp almama konusunda kararsızız. Kürtaj yapabilme gibi bir mümkünatımız yok malesef bu yüzden çabuk hareket etmemiz gerek ve sizden de olabilecek en çabuk cevabı bekliyoruz. Umarım en kısa zamanda yardımcı olabilirsiniz. Teşekkürler
Cevabı gör ▼

Cevap:

BK
Berkay Kadıoğlu
Kız arkadaşımın iyi huylu kistinin eni ve boyu 6 cm olduğu için kistin alınması mümkün gözükmüyormuş, onun yerine komple yumurtalıklarını alacaklarmış bu durumun gerçek olma olasılığı nedir? Tek çözüm gerçekten de yumurtalıklarının alınması mıdır? Hastanın yaşı 24 boyu 1.62 kilosu 53
Cevabı gör ▼

Cevap:

BS
Beren Saatçi
Merhaba. 3 gün sonra regl oluyorum fakat tatile gideceğim geciktirmek istiyorum. Bugün geciktirici ilaç primolut aldım fakat şöyle bir sorum var doğum kontroll hapı yazz kullanıyorum polikistik için ikisinin aynı anda kullanımı nasıl oluyor o konu hakkında bilgi almak istiyorum.
Cevabı gör ▼

Cevap:

EK
Efe Koç
Merhaba hocam, sevgilim 15 Aralık gibi emin olamadığımız bir cinsel ilişki sonrası ella kullandı. Regli 8 gün kadar gecikti. Dün cinsel ilişki sırasında prezervatifin çıktığını gördük. Ella kullanımı sonrası henüz 3 hafta geçti ve Regli 1 hafta gecikti. Tekrar ella kullanmalı mıyız yoksa 48 saat bekleyip pazartesi doktora mı başvurmalıyız? Bunlar dışında ne yapabiliriz. Yardımlarınızı bekliyoruz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.
Cevabı gör ▼

Cevap:

EY
Elif Yasemin
Merhabalar hocam. İki aydır daha önce hiç iliskim olmadigi halde regl olmuyordum. Sevgilimle kısa süreli bir surtunme ilişkimiz oldu çıplak zevk suyu geldigini tahmin ediyoruz. Bakireyim. İlişkiden 2 gün sonra bir süredir adet olmuyorum diye maydanoz suyu ve adacayi icmistim birer bardak sonraki sabah da regl oldum. Reglim kırmızı renk ve pihtiliydi, çok oluyordu. Fakat şu an 3. günüm ve hafifledi. Bu kadar kısa sürede bir implantasyon kanaması olabilir mi? Hamile kalsam bile bu tür caylar ictigim için regl kanamam olabilir mi? Test yaptirmami önerir misiniz, ne zaman?
Cevabı gör ▼

Cevap:

LC
Lvnt Ckmk
ENDOMETRİUM, KÜRETAJ/BİYOPSİ Raporu sonucu aşağıdaki gibi.. Yorumlarsanız çok seviniriz Makroskopik: Tarafımızca kodalana; 1K (-) 2) En büyüğü 1,5x1x0,7 1) 2 cc hacminde, krem renkli küretaj materyali. cm, en küçüğü 0,2x0,2x0,2 yumuşak doku parçası. cm ölçülerinde, 5 adet, polipoid görünümde, 1K:5P (-) Tanı: Kavum uteri, PC materyali (1): - DÜZENSİZ PROLİFERATİF ENDOMETRİUM. Serviks, polipektomi materyali (2): - ENDOMETRİAL + ENDOSERVİKAL MİKST TİPTE POLİP. Sonuç Birimi : B
Cevabı gör ▼

Cevap:

Esra çağlar
Hocam Merhaba 32 Yaşındayım 46 Kiloyum 1.58 Boyundayım. Kronik Hiçbir Rahatsızlığım Yok. 1,5 yıllık evliyim geçen sene kimyasal gebeliğim oldu 2.haftasında düştü. Gebelik İstediğimiz için Adetimin 2. gününde doktor kontrolüne gittim İlk Ultrason muayenesinde sıkıntı görünmedi. Test Sonuçlarım yeni geldi. Prolaktin Hormonum 62.73 Estradiol ( E2) 78.86 Çıktı FSH değerimde 11.44 Adetli olduğum bir dönemde bu değerler normal mi. Genel olarak çok sıkıntı yaşar mıyım?
Cevabı gör ▼

Cevap:

ED
Elif Damar
24 yaşındayım 43 kiloyum 6 aylık evliyim regl dönemime göre 7 buçuk haftalık gebe olduğumu söyledi gittiğim doktor ama ultrasyonda 5 haftalık görünüyor küçük baya dedi bende endişelendim gelişimini geç mi tamamlamış nasıl hesaplanıyor acaba
Cevabı gör ▼

Cevap:

Selin Çelik
Merhaba Hocam 19 yaşında 170 54 kiloyum, ovulasyon döneminde ilişki yaşadım 4 saat sonrasında ertesi gün hapı aldım ancak haftada bir olmak üzere daha sonraki haftalar da korunmasız ilişkiye girdim bazen kondom taktık bazen takmadık ama hep dışarıya boşalma oldu. Regl olmam gerekiyordu ama olmadı 10-11 gün gecikti dün ve bu gün hamilelik testi yaptım negatif ama ben emin olamıyorum uzun zamandır düzenli regl oluyordum acaba ertesi gün hapının etkisiyle mi regl olmuyorum yoksa test 10 gün geçmesine rağmen yanıltıyor olabilir mi?
Cevabı gör ▼

Cevap:

Selin Çelik
Merhaba Hocam 19 yaşında 170 54 kiloyum, ovulasyon döneminde ilişki yaşadım 4 saat sonrasında ertesi gün hapı aldım ancak haftada bir olmak üzere daha sonraki haftalar da korunmasız ilişkiye girdim bazen kondom taktık bazen takmadık ama hep dışarıya boşalma oldu. Regl olmam gerekiyordu ama olmadı 10-11 gün gecikti dün ve bu gün hamilelik testi yaptım negatif ama ben emin olamıyorum uzun zamandır düzenli regl oluyordum acaba ertesi gün hapının etkisiyle mi regl olmuyorum yoksa test 10 gün geçmesine rağmen yanıltıyor olabilir mi?
Cevabı gör ▼

Cevap:

tY
tanya Yılu
28-30 günde bir regl gören biri olarak reglim 6-7 gün sürmektedir. Reglimin 4. gününde korunmasız cinsel ilişkiye girdim ve boşalma gerçekleşti. Gebelik riski var mıdır?
Cevabı gör ▼

Cevap:

MnN
Mine nur Nur
İlk cinsel ilişkim değil doğurganlık dönemimdeyim adet takvimime göre regl olmama 14 gün var . 3 gün önce cinsel ilişkiye girdim ve bugün vajinamdan kan geldi adet kanına benzer. Bunun sebebi nedir korkulucak bir durum mu ?
Cevabı gör ▼

Cevap:

cy
cansu yılmaz
İyi günler 4 haftalık hamileyim ve son birkaç gündür hafif akıntıyla birlikte açık kırmızı kanamam oluyor ara ara. Kadın doğum acile gittim ve kontroller neticesinde düşük tehlikemin olabileceğini ama vajina içinde kanama görmediğini söyledi bana Doktor. Benim birde idrar yolu enfeksiyonum çıktı tahlillerde. Acaba bu durumum da bir kanamaya yol açar mı? Boy:152 kilo:62 yaş:26
Cevabı gör ▼

Cevap:

Raziye Ünal
Merhaba hocam doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra adet gecikmesi olur mu? Ben yaklaşık 8 ay kadar kullandım. Geçen ay bıraktım. Bu ay 4 gün gecikme oldu ve daha adet olamadım bu normal midir ?
Cevabı gör ▼

Cevap:

TG
Tugce GÜVENÇ
Merhaba, ben 45 yasında,75,5 kg agırlında, 1.70 cm boyunda bır bayanım. Bakıreyım, su an bır sevgılım var.İlk defa cınsel birliktelik yasayacağım.Kendısı prezervatif kullanmak istemiyor.Hamıle kalmamam için en dogru ılac , yontem nedır? Ertesi gunu hapları mı yoksa doğum konntrol hapı mı? Bu konuda bılgı verebılırmısınız?
Cevabı gör ▼

Cevap:

bm
buğra mert
Merhaba hocam, BETA-HCG (TOTAL HCG) / Sonuç
Cevabı gör ▼

Cevap:

Sena Çelik
Merhaba hocam, 2 yıldır pcos teşhisi ile diane 35 kullanıyorum. Reglimin 1 hafta gecikmesi için kutu bittikten sonra ara vermeden 1 hafta daha devam edersem işe yarayacağını okudum. Bunun herhangi bir zararı olur mu ve uzattığım 1 haftalık dönemde gebelikten korumaya devam eder mi acaba? Gebelik şüphesi oluşur mu? Şimdiden teşekkür ederim. Kolaylıklar diliyorum.
Cevabı gör ▼

Cevap:

Sude Özçelik
Merhaba beta testim0,9 çıktı hamilelik var mıdır ?
Cevabı gör ▼

Cevap:

SA
Sultan Aygün
Hocam merhaba ben 26 yaşında bekarım 15 gün önce dermoid kist ameliyatı oldum ancak drenim erken çekildiği için taburcu olduktan sonra iç kanama geçirip tekrar ameliyat oldum çıkınca kan sulandırıcı iğne falan kullandım kan değerlerim düşüktü ancak şuan adet zamanım geldi ama olamadım ne yapmam gerekiyor
Cevabı gör ▼

Cevap:

EP
Eda Pars
Hocam son adet günüm 4 Ağustos du.14 Ağustos ta korunmasız bir ilişki yaşadım.12 saat geçmeden ertesi gün hapı aldım.4 gündür bel ağrısı,kasıklarda batma hissediyorum.ilacın etkisimi bilmiyorum.bir önceki adetim 13 Haziran ,diğer önceki de 14 temmuzda.ortalama 26 günde oluyor.ilaç etkisimi bilmiyorum,ruhsal çöküş,uyku hali,adet olacak gibi hissediyorum.
Cevabı gör ▼

Cevap:

BP
Beyza Pınarcık
Hocam merhabalar, 26 yaşında evli bir kadınım. Geçenlerde test oldum ve kültürlerimde ureoplasma ve bakteriyel vajinozis çıktı. Doktor macrol ve nidazol adlı iki adet antibiyotik verdi. Daha önce de bu şikayetim vardı ve bu antibiyotikleri kullanmama rağmen hastalığım geçmedi. Önerebildiğiniz başka bir tedavi yöntemi var mıdır acaba?
Cevabı gör ▼

Cevap:

bt
burcin tatlıcı
Hocam 4 aylik evliyim hala bakireyim korkuyorum parmağımı bile sokamiyorum korkum bekâret onu orda görünce korkuyorum sanki bozulsa ölucem yani o olmasa problem olmucak benim için ıslanma vs sorun yok ama bekaretimin bozulması korkutucu geliyor doktora gittim normal zar dedi yinede korkuyorum
Cevabı gör ▼

Cevap:

sk
selda kaya
adeti son iki aydır kısa sürüyor. 2-3 günden sonra kesildi. Adetin sonunu izleyen 5.-6. günde gebelik testi yaptık negatif çıktı. Başka bir şikayet için başka bölüme gitmişti Ultrasonunda " Uterusta yaklaşık 22 mm çaplı hiperekojen solid lezyon imajı izlenmiştir (myomuterin?), adneksiyal lojlar olağandır." yazıyor. Bu neye işaret gebelikle ilgisi var mı ?
Cevabı gör ▼

Cevap:

PE
Pınar Ee
Merhaba bi sorum var cevaplarsanız çok mutlu olurum ben ergenlik dönemindeyim adetim normalinden 1 gün gecikti normalde adetimin ilk günü her zaman sabah gelir yoğun ve koyu renkli olur bu seferki az ve parlak kırmızıyı hafif Yumurtalık ağrılıydı ilk 2-3 gün böyle devam etti 3.günün sonunda benim stresten ateşim çıktı ve o günün akşamı adetim 1 aksam kesildi sonraki gelisinde peşinde Yumurtalık ve daha fazla göğüs, bacak ve bel ağrısını da bu daha önce hiç olmazdı bu sefer gelen kan koyu kırmızı ve pıhtılıydı ama rahimden geliyor gibi değildi ne zaman yumurtalıklarım ağrısa o zaman kan geliyordu yine bi aksam boyunca durdu sabahleyin geldi ve bu sefer kanama kesildi gün boyunca en fazla 1-2 damla geldi son 3 günün böyle geçti suan katlanılmaz göğüs ağrım var yukurtalıklarım sızlıyor ve sıkça akıntı geliyor. aynı zamanda göğsümün kahve rengi bölümünde büyüme var iştahım arttı kokulara karşı hassasiyetim var ve durmadan tuvaletim varmıs gibi hissediyorum bunlar hamilelik belirtisiymis ama daha önce hiçbir cinsel iliskim veya temasım olmadı adetim bitmesine rağmen çokça akıntım ve bel göğüs ağrım var dediğim gibi ergenlikteyim gidip uygulamadan yumurtlama dönemime baktım o dönem akıntı varken vajinam bir yere dediyse hamilelik olabilir mi bazı doktorlar olabilir diyor fakat ailem olamayacağını söyledi Şuan adetim bitmesine rağmen karnımda ve belimde ağrılar vsr
Cevabı gör ▼

Cevap:

Ceyda Çolak
Hocam cinsel birleşme olmadan sadece zevk suyunun genital bölgeye değmesi ile hamile kalabilir miyim, bugün 25. Günüm regl olmadım normal 21-23 günde oluyorum
Cevabı gör ▼

Cevap:

MY
Mucahit Yasar
Perhiz süresi 5 gün Likefaksiyon anormal Viskozite anormal Ph 7.8 Sperm hacmi 6.4 Sperm konsantrasyonu 55.6 Toplam sperm sayısı 355.84 Toplam molilite %36 İşeri hareket %25 Hızlı ileri hareket %11 Yavaş ileri hareket %14 Yerinde hareket %11 Hareketsiz %64 Normal form 5 Msc 20.0 Pmsc 13.9 Anormal baş %74 Anormal gövde %47 Anormal kuruk %23 Fazlalık kalan stoplazma %25 Teratazoospermi indeksi tzi1.78 Lın eğer yolun doğrusallık ortalama %47 Str doğrusallık yolun ortalama %70 Wob Yalpalama ortalama %61 Vab ortalama yol hızı16.4 VsL çizgisel hız ortalama 14.3 VCL dairesel hız ortalama 23.8 Alh1.6 Bcf6.3 Lokosit 1.0< Eritirosit yok Aglütinasyon yok İmmatür germ hücresi yok
Cevabı gör ▼

Cevap:

GY
Gizem Yavuz
Hocam merhaba, 24 yaşında evliyim. Evlenmeden önce düzenli giden bir adet döngüm vardı. Microgynon hapını 8 gün kullanıp bıraktım. Ardından adet oldum ama adetim bitmedi kanamalarım arttı doktor kanama kesilsin diye duphoston verdi bitirdim kanamam kesilmişti. 1 hafta geçmeden tekrar başladı normal adet oluyorsun dedi ama o kanamam da 16 gündür devam ediyor şimdi de dinae doğum kontrol hapını dostinex hormon hapını transmanıe hapını vermiş bu ilaçları içmek istemiyorum içmeden de düzene girer mi?
Cevabı gör ▼

Cevap:

SS
Sinem Sağlam
Yeni evlenicem hpv vurusu hastasıyım evliliğe engel midir
Cevabı gör ▼

Cevap:

SS
Sinem Sağlam
Yeni evlenicem hpv hastasıyım evliliğime engel midir
Cevabı gör ▼

Cevap:

Samet Çay
Hocam,mesajıma cevap verirseniz çok memnun olurum. Jandarma personeliyim bende şuan bulunduğum bölgede hastane olmadığı İçin size sormak istedim. 2022 Eylül ayın da vdrl tanısı aldım belirti yoktu hiç. 3 kutu 2.4 penisilin 1 kutu tetradox kullandım. Daha sonra 3-4 aylık zaman dilimlerinde sürekli test verdim. Sırasıyla; tpha 1/640 1’nci Titre= 26 2’nci Titre= 27 3’ncü Titre= 32 4’ncü titre= 29 5’nci titre= 45 Acaba tedavi başarısız mı oldu? 3 tane daha 2.4 penisilin mi almam gerek? Titreler neden düşmüyor? Sifiliz anlamında bu zamana kadar hiç bir belirtim olmadı. Düşünceniz nedir?
Cevabı gör ▼

Cevap:

ea
eşif aslan
İki hafta önce erkek arkadaşımla sürtünmeyle ilişki yaşadık ama boşalma gerçekleşmedi. temas uzun da sürmedi 15 saniye falan. Normal regl döngü sürem 28 gün +/- 3 gün değişkenlik gösterebiliyor. Ama bugün 36. gündeyim hala regl olmadım. Hamile olma ihtimalim var mıdır?
Cevabı gör ▼

Cevap:

aF
ali Furkan
Hocam merhaba. Sorum biraz saçma gelebilir ama anksiyetem var kafamdan atamıyorum bunu. Kuruntu yapıyorum. Bu yüzden bir uzmana danışmak istedim. Sevgilimle ocak ayında birliktelik yaşadık surtunerek. İç çamaşırı vardı bende yoktu. İçine asla girmedim vajinaya yakın bir yere de boşalmadım. yalnız 5 snye kadar penisim vajinasina değdi zevk suyu bulaşmış olabilir. Bundan 4 gün sonra 5 gün süren adeti oldu. Şubat ayında fiziksel olarak yorucu bir işte çalıştı. Şubat ayında adet olmadı adeti 20 gün gecikti toplam 50 gün adet olmamış oldu. Mart ayında 5 gün süren adeti oldu. Nisanda da günü gününe 5 gün süren adeti oldu 90. Günde iki farklı markayla aynı gün idrar testi yaptık negatif çıktı. Cevap veririseniz çok mutlu olurum cidden hayat kalitem sıfıra indi kaç aydır acaba hamile olabilir mi bu Şubat'ta ki gecikme beni korkutuyor
Cevabı gör ▼

Cevap:

Merhaba Ali Bey,

Endişelerinizi anlıyorum ancak zevk suyunda sperm olma ihtimali düşüktür. Yaptığınız gebelik testlerinde negatif tekrarlanması gebelik olmadığı konusunda destek verir ancak yine de çok endişeleniyorsanız kadın doğum uzmanına muayene olmasını öneririm.

aF
ali Furkan
Hocam merhaba. Sorum biraz saçma gelebilir ama anksiyetem var kafamdan atamıyorum bunu. Kuruntu yapıyorum. Bu yüzden bir uzmana danışmak istedim. Sevgilimle ocak ayında birliktelik yaşadık surtunerek. İç çamaşırı vardı bende yoktu. İçine asla girmedim vajinaya yakın bir yere de boşalmadım. yalnız 5 snye kadar penisim vajinasina değdi zevk suyu bulaşmış olabilir. Bundan 4 gün sonra 5 gün süren adeti oldu. Şubat ayında fiziksel olarak yorucu bir işte çalıştı. Şubat ayında adet olmadı adeti 20 gün gecikti toplam 50 gün adet olmamış oldu. Mart ayında 5 gün süren adeti oldu. Nisanda da günü gününe 5 gün süren adeti oldu 90. Günde iki farklı markayla aynı gün idrar testi yaptık negatif çıktı. Cevap veririseniz çok mutlu olurum cidden hayat kalitem sıfıra indi kaç aydır acaba hamile olabilir mi bu Şubat'ta ki gecikme beni korkutuyor
Cevabı gör ▼

Cevap:

Merhaba Ali bey,

içinizin rahat etmesi adına gebelik testi yaptırmanızı öneririm.

 

Sağlıklı Günler Dilerim.

ŞY
Şenay Yılmaz
Merhaba, ertesi gün hapının çok fazla kullanımının ciddi yan etkileri olduğunu biliyorum. 4 gün önceki cinsel ilişkimden sonra Ella almıştım, ancak dün tekrar geri çekilme yöntemiyle, korunmasız bir ilişki yaşadım. Sadece 1 defaya mahsus olmak üzere 3 gün arayla Ella alabilir miyim yoksa başka ne gibi bi doğum kontrol öneriniz olur?
Cevabı gör ▼

Cevap:

Merhaba Şenay Hanım,

Ella gibi acil doğum kontrol haplarının çok sık kullanımı önerilmez çünkü uzun vadede hormon dengesizliklerine ve diğer yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle, Ella'yı sadece nadiren ve gerçekten acil durumlarda kullanmak önemlidir.

4 gün önce Ella aldıysanız ve dün geri çekilme yöntemiyle korunmasız bir ilişki yaşadıysanız, tekrar Ella almanızı önermem. Çünkü Ella gibi acil doğum kontrol haplarının etkinliği ve güvenliğiyle ilgili bilinen bir süreç var ve bu sürecin tekrarlanması önerilmez.

Bunun yerine, bu tür acil durumlar için başka doğum kontrol yöntemleri mevcuttur. Örneğin, acil doğum kontrol hapları dışında, bakire değilseniz ve son cinsel ilişkinizden sonra 72 saat içinde bakire değilseniz, levonorgestrel içeren diğer bir acil doğum kontrol hapı olan "Plan B" gibi seçenekleriniz olabilir.

Ayrıca, düzenli bir doğum kontrol yöntemi kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu, cinsel ilişkileriniz sırasında daha güvenilir bir koruma sağlar ve acil durumlarla başa çıkmanıza gerek kalmaz. Doğum kontrol hapları, spiral, doğum kontrol implantları gibi yöntemlerden birini seçmek için bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir. Uzman, sizin için en uygun olan yöntemi belirlemenize yardımcı olabilir ve doğru kullanımı hakkında size bilgi verebilir.

Sağlıklı günler dileriz.

ZT
Zehra Topaloğlı
Merhaba beta hgc oranı 0,20 cıktı gebelik söz konusumudur?
Cevabı gör ▼

Cevap:

GS
Gizem Sardoğan
Hocam bhcg 2100 çıktı vajınal ultrasonda 3 mm kese görüldü iki gün sonra bhcg 2303 çıktı artış az dendi sağlıksız dediler sağlıklı olma ıhtımalı yok mu bebeğimi kaybetmek istemiyorum
Cevabı gör ▼

Cevap: