Hekimce - Örnek Doktor Profil Resmi

Prof. Dr. Adnan Abacı

Kardiyoloji

6 Soru Soruldu
%33 Cevaplandı
Soru Cevaplar
BG
Bektaş Gülcan
28 yaşındayım. Ağır gribal enfeksiyon geçirdikten sonrasında 1 haftadır çarpıntı başladı. Korona testi negatif çıktı ama hastayken teste gidememiştim. EKG i, nabız ve tansiyon normal, kan değerlerinde de birşey çıkmadı. Daha çok gece yatarken uyutmuyor, sanki kalbim başımın içinde atıyor gibi. Kullandığım bir ilaç yok. Stresten uzak duruyorum. Sigara kullanıyorum ama bıraktım yeni. Kalbimin atışını hissediyorum. Dikkat dağınıklığı yapıyor. Psikolojik olarak da çarpıntı gündelik yaşamımı biraz etkiliyor. 14-16 yaşlarında üfürüm vardı sonra birşey kalmadığı söylendi sonra bir kalp sorunu yaşamadım. Sigaraya bağlı olarak soğuk havalarda sinüslerde kapanma oluyor üst solunumda. Acaba sigara, kafein, sigaraya bağlı oksijen azlığına maruz kalma olabilir mi? Herhangi bir tanı çıkmazsa ilaç ile geçer mi acaba
Cevabı gör ▼

Cevap:

AO
Ahmet Okan
Amcam 5 ağustos 2021de kalp krizi geçirdi ve anjiyo oldu ve kalp yetmezliği var dediler ekodaEF:%25-30 arasıydı belki düzelir dediler ama düzelmedi aksine daha kötü oldu ve son 2 ekodada EF%25 çıktı ve kalp yetmezliği polikliniğine yönlendirdiler kalp nakil adayı diye. Fakat orada nakil sırasına almadı. Yeni engelli taporu aldık ve açıkla şu şekildeydi:eko ef%25 IVS-APEKS AKİNETİK, APEKSTE KARDIYOLOJI ANEVRİZMAYA GİDİŞ+, ANTERİOR İLERİ HİPOKİNETİK KONTROL EKO EF % 25 EKG: 100 SR 72 ANT ANEVRİZMATİK KALP YETMEZLİĞİ -- EVRE 4 --> % 100 bunların taö anlamı nedir bive nakil olma şansı varmısır
Cevabı gör ▼

Cevap:

TM
Turgay Murat
55 yaşında bayan hasta kalbi yüzde 30 çalışıyor dedi doktorlar bu durum nasıldır kötü mü ve neler yapmalıyız
Cevabı gör ▼

Cevap:

AG
Ahmet Güngör
Merhabalar ben 17 yaşındayım erkek öğrenciyim , son 3-4 ay içerisinde masa başında boynumu eğdiğimde sol tarafımda sürekli bir ağrı oluşuyor ve ondan dolayı masa başında bazen uykum geldiğinde eğemiyorum başımı EKG çektirdim bir şey yok dedi doktor, boy174 kilo 78 sizce ne olmalı?
Cevabı gör ▼

Cevap:

ŞB
Şükran Bütün
Yaş 28 boy 157 benim kalp bt tomografi sonucum için bilgi verir misiniz? Lcx distal de rudimenter seyir göstermektedir. Erken çıkışlı iyi gelişmiş OM1 ve OM2 dalı patenttir. Lad proksimal anlanlı darlığa neden olmayan yumuşak plaklar izlenmiştir. Distal kesimde ince kalibrasyon da veve tortiyozedir. Bu düzeylerde yumuşak plaklar izlenmiştir iyi gelişmiş D1 dalı patenttir
Cevabı gör ▼

Cevap:

Merhaba Şükran Hanım,

Kalp BT tomografi sonuçlarınızı anlamak için bazı terimleri açıklayabilirim:

LCX (Sol Sirkumfleks Arter):

  • Distal rudimenter seyir: LCX'in distal (uzak) bölümünde rudimenter (geriye dönük veya az gelişmiş) bir seyir göstermektedir.
  • Erken çıkışlı iyi gelişmiş OM1 ve OM2 dalı: LCX'ten erken çıkışlı ve iyi gelişmiş olan ilk (OM1) ve ikinci (OM2) obtuse marginals (OM) dalları patenttir (açıktır).

LAD (Sol İç İne Arter):

  • Proksimal anlamda darlık yapmayan yumuşak plaklar: LAD'in proksimal (yakın) bölümünde darlık oluşturmayan yumuşak plaklar izlenmiştir.
  • İnce kalibrasyon ve tortiyozedir: LAD'in distal (uzak) kesimlerinde ince çaplı ve tortiyoz (kıvrılmış) bir yapı gözlenmiştir.
  • Bu düzeylerde yumuşak plaklar: LAD'in bu bölgelerinde de yumuşak plaklar izlenmiştir.
  • İyi gelişmiş D1 dalı patenttir: LAD'den ayrılan ilk (D1) dal açıktır.

Bu sonuçlar, kalp arterlerinizin birçok bölgesinde plaklar veya değişikliklerin olduğunu göstermektedir. Ancak, belirtilen plaklar genellikle anlamı olan darlık oluşturmamaktadır. Bu, genellikle koroner arter hastalığı riskini artıran ve daha ileri tedavi veya takip gerektiren önemli darlık veya tıkanıklıkların olmadığı anlamına gelir.

Ancak, sonuçlarınızı tam olarak yorumlamak ve uygun tedavi veya takip planını belirlemek için doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Doktorunuz, belirtilen plakların veya değişikliklerin sağlık durumunuz üzerindeki etkilerini değerlendirebilir ve size uygun bir tedavi veya izleme planı önerilebilir.

Gökhan Öztürk
Hocam merhaba,cevaplarsanız çok mutlu ve duacınız olurum.2 yıldır çok fazla stres altında yaşıyorum.Sınav stresi üniversite stresi derken biraz psikolojim bozuldu tabii. Bir de büyük bi hastalık korkum var hocam felç kalmaktan veya kalp krizi geçirmekten çok korkuyorum. Beslenmem ve spor durumum da çok kötü. Aslında 5 yaşından 16 yaşına kadar amatör futbol oynadım neredeyse her gün spor yapıyordum. Sonra pandemi gelince bırakmak zorunda kaldım ve bir daha da geri dönmeye hevesim kalmadı. Sonra kilom arttı baya ve veremedim. Şuan 19 yaşında, 185 boyunda 112 kilodayım. Bazen baş dönmesi oluyordu nörolojiye gittim mr ve kana bakıldı tertemiz çıktı. Ankara Bilkent Devlet Hastanesinde kardiyolojiye gittim ekg kan ve tansiyon değerleri de normal çıktı ama ben bir şey varmış gibi düşünüyorum hocam durduramıyorum düşüncelerimi.Vücudumdaki bütün damarlarım seğiriyor boynum başım kollarım.Dışarı çıkıyorum bir şey olacak diye vesvese tutuyor ve başım dönmeye başlıyor. Şu sıralar da sanki böyle nefesim dışarı geri geliyor gibi tekleme hissi gibi oluyor. Sol koluma uyuşma vb hiç olmuyor ama ben damar tıkanıklığından şüpheleniyorum hocam.Nörolog bu yaşta damar tıkanıklığı görülmez demişti ama googleda görünür diyor.Son 5 yıldır falan çok şekerli beslenmiştim.Bir de 3 aydır falan sol göğsümün biraz altında bi ağrı oluyor ve geçmiyor sanki şiş saplanmış da öyle kalmış gibi sanırım mide veya kas ağrısı hocam.Tekrar kardiyolog’a gitmemi önerir misiniz?
Cevabı gör ▼

Cevap:

Merhaba Gökhan Bey,

Öncelikle, yaşadığınız stres ve endişelerin farkındayım ve bu oldukça zorlayıcı olabilir. Sağlıkla ilgili endişelerinizi anlıyorum ve bu konuda size yardımcı olmak için buradayım.

Öncelikle belirtmek isterim ki, herhangi bir doktorun size verdiği olumlu sonuçlar büyük önem taşır. Nörolojik incelemeler ve kardiyolojik değerlendirmeler sonuçları normal çıktıysa, bu genellikle organik bir sağlık sorununuzun olmadığını gösterir. Ancak, sağlık endişeleri psikolojik kökenli olabilir ve bu da belirtilerinizi tetikleyebilir.

Beslenme alışkanlıklarınız ve spor yapmama durumunuz sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Pandemi döneminde birçok kişi gibi, fiziksel aktivite seviyenizin azalması ve kilo alımı gibi sorunlar sıkça yaşanmıştır. Sağlıklı bir yaşam tarzına geri dönmek ve düzenli egzersiz yapmak, genel sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir.

Şekerli gıdaların tüketiminin azaltılması ve dengeli bir beslenme düzenine geçiş yapılması da önemlidir. Bu, hem kilo kontrolünü sağlamak hem de kalp sağlığınızı korumak için önemlidir.

Göğüs ağrısı ve diğer belirtileriniz hakkında tekrar bir kardiyologa danışmanızda fayda var. Kardiyolog size gerekli değerlendirmeleri yaparak sağlık durumunuz hakkında daha fazla bilgi verebilir ve gereken tedavi veya yönlendirmeleri sağlayabilir.

Ancak, yaşadığınız endişelerin psikolojik kökenli olabileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, bir psikolog veya psikiyatrist ile görüşmek de faydalı olabilir. Endişelerinizi anlamak ve başa çıkmanıza yardımcı olmak için terapi veya danışmanlık almak, sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Son olarak, stresi azaltmak için gevşeme tekniklerini ve nefes egzersizlerini denemek de faydalı olabilir. Yoga, meditasyon veya derin nefes egzersizleri gibi teknikler, stres seviyenizi azaltmanıza ve vücudunuzun gevşemesine yardımcı olabilir.

Sağlığınızı önemsiyorsunuz ve bu çok önemli. İyi bir sağlık ve yaşam tarzı için adımlar atmaya devam etmek önemlidir.