Beria Aksu Selman

Beria Aksu Selman

Nöroloji

3 Soru Soruldu
%100 Cevaplandı
Özgeçmiş
Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesinden 2021 yılında mezun oldum. Başakşehir İlçe Sağlık Müdürlüğü'nde görev aldım. Şu an Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde Nöroloji dalında uzamanlığımı yapmaktayım.
Soru Cevaplar
BA
Burak Akdemir
Hastayım ne yapmalıyım sizce?
Cevabı gör ▼

Cevap:

Git bi serum taktır hiç bir şeyin kalmaz.

GS
Güneş Soysal
Mrb günde 1 kere epixx 500 mg kullanıyorum bebeğimi emzirebilir miyim
Cevabı gör ▼

Cevap:

Merhaba,

Levetirasetam kullanımında emzirme önerilmez ancak bu tedavi epileptik nöbetin önlenmesi amacıyla kullanılan çok önemli bir ilaç olup hassasiyetle takip edilmelidir bu nedenle mutlaka ilacı reçete eden hekiminize danışmalısınız.

Sağlıklı günler dilerim.

ba
berrin akyıldız
hocam merhaba, annem 65 yaşında. geçen ay tansiyonun 18 e çıkması sonucu anlık hafıza kaybı yaşadı.acilde mr ve tomografi temiz denildi ama nöroloji doktoru tekrar mr ve tomografi istedi.Mr sonucu rapor aşağıdaki gibidir ? kötü bir şey var mıdır sonuçta Hastanızın yapılan Beyin MRG incelemesinde; Bulgular: Hemisferik kortikal sulkuslar ve fissürler atrofi ile uyumlu dilatedir. Vermis tabii sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. Pons, bulbus, mezensefalon ve bazal ganglionlar normaldir. Sentrum semiovale ve korona radiata düzeyinde, bilateral frontal derin beyaz cevher yerleşimli T2 ağırlıklı ve FLAIR sekansta hiperintens, bir kaç adet iskemik gliotik odak izlenmiştir. Korpus kallosum normal sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. Perikallosal patoloji tespit edilmedi. Ventriküler sistem normal genişliktedir. Orta hat yapılarında sapma izlenmedi. İntra ve ekstra aksiyal kolleksiyon ve kitle formasyonu tespit edilmedi. Dural sinüslerde trombüs lehine bulgu saptanmadı. Temporal kemik kompartmanlarında patolojik sinyal izlenmemektedir. Sol maksiller sinüs tabanında mukozal retansiyon kist izlenmektedir. Sağ maksiller sinüste mukozal kalınlaşmalar mevcuttur.Nazal septum sağa deviyedir. Sonuç: Olguya ait patolojiler 'Bulgular' kısmında belirtilmiş olup klinik, fizik muayene ve laboratuvar verileri ile birlikte korelasyonu önerilir.
Cevabı gör ▼

Cevap:

Merhaba,

Annenizin MR raporunda belirtilen bulgular genellikle yaşla birlikte ortaya çıkan normal değişikliklerdir. Atrofi, sinyal yoğunluğu değişiklikleri ve iskemik gliotik odaklar, genellikle yaşlanma sürecinde beyinde görülebilen durumlar olup genellikle ciddi bir sağlık sorununa işaret etmezler. Ancak, bu bulguların değerlendirilmesi ve klinik önemi nöroloji uzmanı tarafından belirlenmelidir. Uzmanınız, bu bulguları annenizin genel sağlık durumu, semptomları ve diğer test sonuçlarıyla birlikte değerlendirerek size daha spesifik bir yorum yapabilir ve uygun tedavi veya takip planını önerir. Bu nedenle, doktorunuzla yapacağınız detaylı bir görüşme size daha fazla bilgi sağlayacaktır.