Hekimce - Örnek Doktor Profil Resmi

Uzm. Dr. ersan cengizhan

Nöroloji

7 Soru Soruldu
%29 Cevaplandı
Soru Cevaplar
DA
Duygu Aral
Ben 33 yaşında 54 kilo 1.68 boyundayım.Size EEG sonucuyla alakalı danışmak istiyorum.SEREBRAL BİYOELEKTIRIK AKTIVITENIN BELİRGİN BİR LATERALIZASYON GÖSTERMEYEN VE HPV İLE AKTİVİTESİ ORTA PAROKSISMAL BİR BOZUKKUĞUNUN VARLIĞINI GÖSTERMİŞTİR.Şikayetim ise 1 seneyi geçti sol yüz kısmımda karıncalanma uyuşukluk oluyordu ama 2 aydır sol göz kapağımda sehirme gibi sürekli oynuyor.Çok sefer psikiyatriye gönderdiler ama verilen ilaçlar da hiç fayda etmedi.Yardımcı olursanız sevinirim.Fikrinizi merak ediyorum.Şimdiden teşekkürler.
Cevabı gör ▼

Cevap:

Mm
MÜNEVVER mnvvr
Merhabalar BOS omirilik sıvısı sonucu tanı da sitlojik incemeleme bening sitoloji yazıyor açıklamada ise matür mononükleer hücre izlendi yazıyor ne demek bunlar fikri olan var mı doktora gideceğiz elbette ama gidene kadar yorumlarınızı almak istedim şimdiden teşekkür ederim
Cevabı gör ▼

Cevap:

Selin Çakal
Öncelikle merhaba. Bundan 6 Ay önce aniden sol yüzüm, sol parmaklarımda bir uyuşma yaşadım. Yaklaşık 30 dk sonra hepsi geçti. Aynı zamanda sol gözümde de görme bozukluğu yaşadım. Hemen acile gittim, tansiyonum 14/9du. Herhangi bir şey yapmadan gönderdiler. 3 kere farklı farklı nörologa gittim. Kontrastlı ve kontrassız olmak üzere iki kere mr çektirdim hepsi temiz çıktı. En sonunda psikolojik olduğu söylendi ama ben geçici iskemik atak geçirdiğimden şüpheleniyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce gia geçirseydim bu belli olur muydu?
Cevabı gör ▼

Cevap:

MM
Mrt Mdk
Ersan Bey; Sol dizin hemen üzerinde ama bacağın yan kısmında yaklaşık 1 yıl süresince lokal his kaybı yaşıyorum. Çalışırken (ayakta çalışıyorum) herhangi bir rahatsızlık vermiyor ama istirahat vakitlerinde belirttiğim bölgedeki his kaybının varlığını hatırladığımda rahatsız oluyorum. Çok yorucu geçen günlerin sonunda ilgili bölgede içeriden hafif hafif batma hissi oluyor. Nöroloji doktoruna muayene olduğumda doktor önce zona dan şüphelendi. Ancak cilt üzerinde en küçük bir leke yok. Sinir hasarı olabilir dedi ve NERUDA isimli bir ilaç yazdı. Uzun süre kullanmama rağmen bir iyileşme olmadı. Sizin bu konuda tavsiyeniz ne olabilir ya da bu anlattığım rahatsızlık nedir? Ya da Bir şeyin habercisi midir? Şimdiden vereceğiniz cevap ya da öneriler için çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Hasta yaşı:43 Boy:1,78 Kilo: 96
Cevabı gör ▼

Cevap:

GD
Gülen Du.
Merhaba. 51 yaşındayım. Noroloji MR raporum çıktı. Hemen hastaneye gitme imkanım yok. Kötü bi sonuç olmasından endişeliyim. Rica etsem raporumu yorumlayabilir misiniz? Klinik Bilgi Tanı Bilgisi R51-BAŞ AĞRISI İstem Nedeni MRG, BEYIN, SWI KLİNİK BİLGİ:BAŞ AĞRISI TEKNİK: Kontrastsız T1A sagittal ve aksiyel, T2-TIRM aksiyel, T2 TSE aksiyel, T2 TSE koronal, SWI, difüzyon ağırlıklı görüntüler ve ADC haritası BULGULAR: Parankim: Enfarkt, kanama, kitlesel lezyon izlenmemiştir. Beyaz cevher: Bilateral frontal ve parietal periventriküler, derin ve subkortikal beyaz cevherde birkaç adet milimetrik nonspesifik T2A hiperintens lezyon izlenmiştir. Ekstraaksiyel koleksiyon: İzlenmemiştir. Ventriküler sistem: Serebral volüm kaybına bağlı serebral sulcuslarda belirginleşme ve ventriküllerde hafif dilatasyon izlendi. Major intrakranial vasküler flow-void: Normaldir. Kemik yapılar: Sinyali normaldir. İncelemeye dahil orbita: Normaldir. Paranazal sinüsler: Aerasyonu normaldir. Timpanomastoid kavite: Aerasyonu normaldir.
Cevabı gör ▼

Cevap:

DD
Duygu Durmuş
Ben 39 yaşında 84 kilo 163 boyundayım Merhaba ben yüzümdeki 3 haftadır geçmeyen uyuşma ve şiddetli baş ağrısı ve ara ara yaşadığım görme problemleri nedeniyle nöroloji Dr na gittim ve Mr istedi sonucu çıktığında ise ( ventriküller sistern dilate görünümdedir ile hipofiz bez parankimi incelmiş olup suprasellar sistern sellaya indante görünümdedir) sonucunu aldım bununla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim baya endişeliyim
Cevabı gör ▼

Cevap:

MR sonucunuza göre, beyin omurilik sıvısının dolu olduğu ventriküller ve sisternalar genişlemiş durumda. Ayrıca, hipofiz beziniz incelmiş ve yer değiştirmiş görünüyor. Bu bulgular, beyin omurilik sıvısı dolaşımında bir sorun veya hipofiz bezinizle ilgili bir problem olabileceğini düşündürüyor.

Bu durumun nedenini ve ciddiyetini belirlemek için nöroloji uzmanınızla detaylı bir görüşme yapmanız ve ek testler gerekebilir. Endişelerinizi mutlaka doktorunuzla paylaşarak, gerekli adımların atılmasını sağlayabilirsiniz.

Geçmiş olsun.

DK
Deniz Kars
26 yaşında Erkek bireyim. Bebeklikten kafamın arka kısmında şişlik var ceviz kadar sert,kemik gibi ağrısız,sızısız. Doktorlar bunun kemikleştiğini söylediler. Gittikçe küçüldü, çocukken daha büyüktü ama şimdi saçımı kısa kesince belli oluyor. Bu nedir alabilir miyiz? alırsak saç çıkmaz mı? yardımcı olursanız sevinirim.
Cevabı gör ▼

Cevap:

Merhabalar Deniz Bey çok geçmiş olsun 

Bu semptomların ardında farklınedenler yatabilir, ancak yaşınız göz önüne alındığında, muhtemelen saç foliküllerine bağlı bir durum olabilir. Bu, saç foliküllerinin yanlış gelişiminden kaynaklanan bir durum olabilir ve genellikle benign yani zararsızdır.

Ancak, kesin bir tanı için bu durumu muayene eden bir doktora başvurmanız önemlidir. Doktorunuzun tavsiyelerine göre gerekli görülürse, küçük bir cerrahi müdahaleyle bu şişliğin çıkarılması mümkün olabilir. Bu durumda saç çıkması genellikle bir sorun oluşturmaz çünkü saç folikülleri, normal olarak cilt yüzeyine doğru büyümeye devam eder.

Ancak, kesin bir teşhis ve tedavi planı için bir dermatolog veya cerrahi uzmana danışmanız en doğrusu olacaktır.